16 Ноември, 2025

Венецуела обяви 100 000 долара награда за залавянето на опозиционера Гонсалес Урутия

Венецуела обяви 100 000 долара награда за залавянето на опозиционера Гонсалес Урутия

Едмундо Гонсалес Урутия, снимка: EPA/BGNES

Венецуелската полиция публикува в социалните мрежи снимка на малко известния досега бивш дипломат с надпис „издирва се“

Въм венецуела режимът на Николас Мадуро обяви, че предлага 100 000 долара награда за информация, която да доведе до залавянето на живеещия в изгнание опозиционен кандидат Едмундо Гонсалес Урутия, предаде агенция АФП, цитирана от БГНЕС.

Венецуелската полиция публикува в социалните мрежи снимка на малко известния досега бивш дипломат с надпис „издирва се“ под изображението.

Припомняме, на 28 юли Урутия се изправи срещу венецуелския диктатор Мадуро в битката за президентския пост. Опозиционният кандидат беше лидер в обществените нагласи и съгласно протоколите от изборните секции е спечелил убедителна победа - опозицията публикува подробни данни от вота. 
Лоялната към Мадуро изборна администрация обаче го обяви за победител без да предостави никакви легитимни числа и документи. 
Опозицията е категорична, че Мадуро е фалшифицирал резултата от вота.

Международната общност също не призна обявените от режима резултати от вота.

Застрашен от преследване в страната си, Урутия емигрира в Испания през септември - след като Мадуро обяви победа на изборите на 28 юли, предприе строги мерки срещу инакомислещите.

75-годишният Урутия заяви, че ще се върне в размирната си, изпаднала в икономически затруднения страна, за да положи клетва като президент на 10 януари вместо Мадуро, който смята да положи клетва същия ден.

Съдебни служители съобщиха, че плакатът с лика на Гонсалес Урутия ще бъде изложен на летищата и полицейските контролно-пропускателни пунктове в страната.

Испания предостави убежище на Гонсалес Урутия на 20 декември, след като Венецуела повдигна обвиненията срещу него в заговор и рекет.

След изборите избухнаха улични протести, които прераснаха в сблъсъци с полицията. Загинаха 28 души, 200 бяха ранени, а над 2400 души бяха арестувани.

Съединените щати и Европейският парламент признаха Гонсалес Урутия за „новоизбран президент“. 

Сподели:

Коментари (0)

ДНК анализ: Хитлер е страдал от Синдром на Калман, не е бил евреин

ДНК анализ: Хитлер е страдал от Синдром на Калман, не е бил евреин

Изследването показва и свръхвисока вероятност за наличие на Синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност, за аутистично поведение, шизофрения и склонност към антисоциално поведение.

Споразумението е факт: Гърция ще доставя на Украйна втечнен газ през България

Споразумението е факт: Гърция ще доставя на Украйна втечнен газ през България

За подписването в резиденцията на гръцкия премиер „Максимос“ пристигна и американския посланик в Атина Кимбърли Гилфойл.

Пилотът на турския противопожарен самолет, който се разби в Хърватия, е с българско гражданство

Пилотът на турския противопожарен самолет, който се разби в Хърватия, е с българско гражданство

Самолетът катастрофира при опит да се върне на летището в Риека при лоши атмосферни условия.