Чисто математически ЕНП, социалистите и либералите имат мнозинството – над 400 гласа в ЕП, мнозинството от 361 гласа трябвало да се получи лесно, Мелони не е необходима, за да бъде гласувана Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК.
Това заяви пред БНР Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис.
По думите ѝ "се смята, че ще има недоволни от Урсула и в трите фракции в ЕП".
"Затова се смята че е рисковано да се тръгне изолирано и конфронтационно по отношение на Мелони. Мисля, че ако се стигне до ситуация Урсула фон дер Лайен да не събере достатъчно гласове – 17 юли, трябва да се започне договаряне на целия пакет отначало. Едва тогава може да се мисли за дял на консерваторите на Мелони в разпределението на големите постове, което означава, че гласуването за ЕК ще е към края на годината. Това е сценарии, ако 3 центристки фракции не съберат необходимите гласове." - обясни Весела Чернева.
"Ако този пакет мине в момента следва, че Мелони ще трябва да се съобразява с центристкия консенсус и ще има повече място за италианеца Марио Драги, които беше натоварен да направи доклад за конкуретоспособността на Европа, за да посъветва Брюксел и европейските столиците как са се реформира пазара, за да се създадат големи суперкомпании, които да се състезават на глобалния пазар." - прогнозира тя.
"Още в понеделник нещата се промениха. Стана ясно, че ЕНП са направили 2 грешки в планирането. Първата е, че тяхната собствена алчност за постове създаде проблем, защото хърватският премиер предложи ЕНП да получи и половината от мандата на председателя на Европейския съвет. На практика да има участие в 3 от 4 поста. Това взриви баланса. Другият грешен подход беше, че щабът на Фон дер Лайен реши да направи предварителни преговори със социалисти и либерали без консултация с Мелони, която току ще беше председателствала Г7. На личностно ниво консенсусъст беше разклатен. На този фон решението на Бабиш да напусне групата на либералите, беше очаквано и доста хора очакваха да се случи. Бабиш е разследван за корупция. Напускането му затвърждава четвъртото място на либералите в ЕП." - коментира Весела Чернева във връзка с вчерашното решение на Андрей Бабиш.
"Не мисля, че напускането му е лоша новина и че има, кой знае какво, значение за разпределянето на четирите големи поста, защото Бабиш отдавна вироглаво се дели от консенсуса в либералния център", добави тя.
"За мен въпросът е къде той би отишъл и все повече се говори, че както и Орбан, Бабиш може да се опита да създаде алтернативна парламента група, тъй като той и Орбан не могат да си намерят място в съществуваща конфигурация", прогнозира Чернева.
Според нея дуелът в ЕП ще бъде не Мелони-Макрон, а по-скоро Мелони срещу Шолц, "защото Макрон е зает с изборите за парламент във Франция, свика ги предсрочно след поражението на изборите за ЕП".
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства