5 Декември, 2025

Виден републиканец: Тръмп пипа Русия с кадифени ръкавици, липсата на твърда реакция вдъхнови руския диктатор

Виден републиканец: Тръмп пипа Русия с кадифени ръкавици, липсата на твърда реакция вдъхнови руския диктатор

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ако господин Путин постигне успех, това ще окуражи други авторитарни режими – като Китай, Иран и Северна Корея – да прибягнат до подобни агресивни действия срещу своите съседи

Америка трябва да подкрепи европейската миротворческа мисия в Украйна след войната и като цяло да подкрепя Киев, а не да флиртува с Кремъл. Това пише членът на комисията на Камарата на представителите, републиканецът Дон Бейкън, който е пенсиониран бригаден генерал от ВВС, в авторска статия за The New York Times.

„През последните седмици твърде много мои колеги републиканци – включително господин Тръмп – пипат Русия с кадифени ръкавици, избягвайки да нарекат войната на господин Путин откровено незаконна и дори обвиняваха Украйна за нейното разпалване“, пише той.

Бейкън подчертава, че Републиканската партия трябва да се противопостави на експанзионизма на Путин и да подкрепя суверенитета на Украйна. И това трябва да започне с признаването на факта, че Русия исторически се е стремяла да покори Украйна, отбелязва той.

Освен това Бейкън напомня за Будапещенския меморандум, който Русия грубо наруши през 2014 г., а Западът безсрамно пренебрегна своите задължения. Според конгресмена липсата на твърда реакция вдъхнови Путин за пълномащабната агресия през 2022 г.

С оглед на това републиканецът смята, че Америка има морално задължение да продължи да оказва помощ на Украйна, докато Русия не се съгласи на честни и справедливи мирни преговори.

„Ако от Украйна бъде поискано да отстъпи територии на Русия, Съединените щати трябва да бъдат готови да предоставят засилена помощ в сферата на сигурността и да подкрепят военно присъствие в Украйна под европейско ръководство. В противен случай не можем да вярваме, че господин Путин ще спази думата си“, пише Бейкън.

В статията си републиканецът се опитва да обясни на американците защо за САЩ е важно да помагат на Украйна. Той вижда в това не само морален дълг, но и практически интерес.

„Неспособността да се противостои на насилниците води само до по-големи и по-скъпи конфликти. Ако господин Путин постигне успех, това ще окуражи други авторитарни режими – като Китай, Иран и Северна Корея – да прибягнат до подобни агресивни действия срещу своите съседи. Това може да предизвика поредица от конфликти, които ще застрашат американските интереси и глобалната стабилност“, пише той, припомняйки също така горчивия опит от игнорирането на предпоставките за Втората световна война от страна на Америка.

Политиката на Тръмп спрямо войната в Украйна: последни новини

Както съобщихме, Тръмп започна да подозира, че Путин го мами. Миналата седмица президентът на САЩ призна, че кремълският лидер протака, вместо просто да се съгласи на примирие. Само няколко дни след това Тръмп заяви, че е „много ядосан“ на Русия заради нежеланието ѝ да се съгласи на прекратяване на огъня в Украйна.

Въпреки това, днес Тръмп отново увери, че вярва на Путин

В същото време той заплаши Украйна с големи проблеми, ако Киев не се съгласи на неизгодните условия на „сделката за ресурсите“, която вече два месеца е ябълката на раздора в украинско-американските отношения.

 

 

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Украински дронове удариха пристанището Темрюк, гори рафинерия на "Роснефт" в Сизран

Записи, направени от руснаци, е запечатаха мащабен пожар. Местните власти потвърдиха новината за нападението, нанесло сериозни щетите пристанищната инфраструктура

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна