Виетнам и Китай подписаха редица икономически споразумения за укрепване на железопътните връзки и търговското сътрудничество.
С това действие те демонстрираха близките си отношения въпреки неотдавнашното напрежение в Южнокитайско море, предаде АФП.
Десетте споразумения бяха подписани по време на посещението на китайския премиер Ли Цян в Ханой, което е последната демонстрация на решимостта на Пекин да противодейства на нарастващото влияние на Съединените щати в тази страна от Югоизточна Азия.
По-специално договореностите предвиждат създаването на железопътна връзка между Лао Кай в Северен Виетнам и Хекоу в Китай, както и меморандум за разбирателство за създаване на система за трансгранични плащания с използване на QR кодове.
На срещата ръководителят на китайското правителство и президентът То Лам се договориха да „поддържат редовен обмен на високо равнище и сътрудничество в областта на отбраната, сигурността и дипломацията“, съобщи виетнамският държавен вестник Nhan Dan.
Според същия източник Виетнам възнамерява да улесни китайските инвестиции във високите технологии, докато Китай иска да подобри достъпа до своя пазар за виетнамски селскостопански продукти.
Китай и Виетнам като цяло се радват на добри отношения, въпреки че те редовно са накърнявани от териториалните им спорове в Южнокитайско море.
Китай претендира за почти цялата територия на това море. Виетнам, Филипините, Малайзия и Бруней имат припокриващи се интереси в определени части.
Парацелите - архипелаг, разположен на еднакво разстояние от китайския и виетнамския бряг, е обект на спорове между Пекин и Ханой. Китайският флот си възвръща контрола над всички острови през 1974 г. след морски конфликт.
В началото на октомври десет виетнамски рибари бяха пребити в спорна зона, като Виетнам осъди „бруталното поведение“ на Китай, докато Пекин твърди, че става дума за инцидент, при който никой не е пострадал. /БГНЕС
Още от Свят
Григор Димитров e на полуфиналите в Маями след обрат срещу Серундоло
На полуфиналите българският тенисист ще се изправи срещу победителя от двубоя между Новак Джокович и Себастиан Корда
Зеленски: Путин скоро ще умре и всичко ще свърши
"Тоест въпросът с него може да приключи, преди той да завърши напълно безопасния и неуспешен край на историческия си път", каза украинският лидер
Киев алармира: Опасна провокация - Русия повреди резервоара за гориво в Запорожката АЕЦ
Разлятото гориво би било достатъчно за захранване на аварийните генератори на станцията за 25 дни, отбеляза говорителят на министерството