15 Юли, 2026

Виетнамците са в траур заради смъртта на лидера си

Виетнамците са в траур заради смъртта на лидера си
Снимка: EPA/BGNES

Смъртта на Тронг беше обявена ден след като комунистическата партия заяви, че той ще предаде властта на президента

Виетнамските потребители на социални мрежи сложиха черни профилни снимки в знак на траур за покойния лидер на страната Нгуен Фу Тронг, чиято смърт беше обявена предишния ден.

Потребителите на Facebook, X и Threads публикуваха снимки и хвалебствени слова за бившия генерален секретар на Комунистическата партия, след като 80-годишният политик почина във военна болница в Ханой „поради напреднала възраст и тежко заболяване“.

Виетнам има една от най-силно ограничените медийни среди в света и гражданите често се колебаят да изразяват мнението си онлайн.

Профилните снимки на акаунтите в социалните мрежи на виетнамските държавни медийни агенции също са променени в черно, а компаниите и неправителствените организации в страната последваха примера им.

Смъртта на Тронг беше обявена ден след като партията заяви, че той ще предаде юздите на властта на президента на страната и бивш министър на обществената сигурност То Лам.

Организаторите на развлекателни и спортни събития вече преустановиха дейността си.

Тронг е първият генерален секретар на партията, който умира на поста си след смъртта на Ле Дуан, брат по оръжие на Хо Ши Мин, през 1986 г.

Той е и първият лидер, който заема три последователни мандата начело на партията след либерализацията на икономиката през 90-те години на миналия век. /БГНЕС

Сподели:
Руски удар порази граждански чуждестранен кораб в Одеса, убивайки двама

Руски удар порази граждански чуждестранен кораб в Одеса, убивайки двама

Това е втори удар по граждански кораб за два дена. На 13 юли Русия удари граждански товарен кораб, плаващ под знамето на Того, докато разтоварваше минерални торове в пристанището на Одеса, загинаха петима души, съобщава Киев Индипендънт

Удар по медийната машина на Вучич: независими експерти объркаха плановете на властта

Удар по медийната машина на Вучич: независими експерти объркаха плановете на властта

Сръбският президент Александър Вучич загуби ключов съюзник след загубата на Орбан и промените на Петер Мадяр в Унгария

Косово обяви сръбски министър, призовал за етническо прочистване, за персона нон грата

Косово обяви сръбски министър, призовал за етническо прочистване, за персона нон грата

Решението беше взето, след като Паунович се изказа, че ако беше на мястото на Слободан Милошевич, през 1998 г. би извършила етническо прочистване на Косово

Коментари (0)