Много евреи са се явили пред Народния съд, за да защитят депутати, обвинени в антисемитизъм, заяви пред БНТ проф. Вили Лилков.
На 9 и 10 март отбелязваме 80-годишнината от спасяването на българските евреи и почитаме паметта на загиналите в Холокоста.
"За мен е важно това, което се е случило в България през онези години, да се разкаже чрез свидетелствата на самите евреи. Докато изучавах документите на Народния съд бях подтикнат да напиша книгата "Доблест и наказание", защото бях изненадан, че много евреи отиват в Народния съд и застават в защита на народни представители, които са обвинени в антисемитизъм." - коментира проф. Лилков.
Той разказа историята на един от спасителите на евреите – Васил Велчев:
"Васил Велчев е бил индустриалец, основател на фабриката за фаянс в Каспичан. Той като народен представител подписва писмото на Димитър Пешев в защита на българските евреи. Освен това, Велчев взема 32-ма изселени евреи от Нови пазар и ги наема на работа. Всеки ден ги превозва с личен транспорт до фабриката в Каспичан, независимо, че околийският началник разпорежда евреите да бъдат уволнени. След 9 септември е осъден на 15 години затвор и 4 години след присъдата му от Народния съд умира. Но благодарните евреи не го забравят и отиват в съда и казват всичко това."
Според него хуманността е мотивирала спасяването на евреите.
"Българските евреи са били дълбоко интегрирани в нашето общество и с българите са установили добри взаимоотношения - търговски, съседски, приятелски", добави проф. Лилков.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.