Бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск, който се надява да сложи край на популисткото управление в Полша на изборите в неделя, се превърна в омразна фигура за поддръжниците на правителството, които го представят като „дявол“.
Вербалните атаки срещу 66-годишния политик, който беше и премиер между 2007 и 2014 г., бяха част от кампанията на партията "Право и справедливост" (ПиС). Дори след осем години на власт ключови фигури в партията като премиера Матеуш Моравецки обвиняват Туск за много икономически и социални проблеми. ПиС предупреждава, че завръщането му би било катастрофално за Полша и го обвинява, че е "страхливец" и "предател" и дори "съюзник" на руския президент Владимир Путин. В една наскорошна реч Моравецки каза, че е „политически съпруг на Ангела Меркел“, докато Ярослав Качински, ръководителят на ПиС, каза, че Туск е „лоялен, но към Германия, а не към Полша“. Името му е постоянно в заглавията на държавната телевизия TVP, която се превърна в правителствен рупор, а предизборните реклами на ПиС призовават избирателите да "спрат Туск". „ПиС възприе отбранителна стратегия, насочена предимно към по-възрастния електорат“, каза Войчех Пшибилски, политически анализатор от мозъчния тръст Visegrad Insight. Проучванията сочат, че управляващата партия ще бъде първа на изборите, но може да се затрудни да формира управляваща коалиция, което би могло да даде на Туск шанса му да изгради съюз с по-малки партии, ако получат достатъчно гласове. Пшибилски каза, че ПиС се опитва да убеди лоялните да се „борят срещу дявола“. „Тази стратегия се превърна в мания, особено като се има предвид честотата, с която се споменава името на Туск“, каза Анна Матерска-Сосновска, политолог от Варшавския университет. „Популистите винаги се нуждаят от враг и за ПиС Туск се превърна в олицетворение на този враг“, каза тя.
„Целта е да се всява страх“
Постоянно повтаряйки името на Туск в негативен контекст, ПиС се надява също така да отблъсне по-умерените избиратели, които може да се изкушат да гласуват за него и се очаква да изиграят решаваща роля в изборния резултат. „ПиС не предлага нищо ново, а се стреми да всее страх, като припомня миналото“, каза Матерска-Сосновска. Обвиняването за всичко като „вината на Туск“ дори се превърна в крилата фраза, повтаряна иронично сред поляците, когато се оплакват, че нещо не е наред. Атаките срещу Туск бяха насочени по-специално към проблема с мигрантите, като Моравецки го обвини, че е благосклонен към схемата на ЕС за преместване на мигранти. Моравецки нарече Туск "опасен човек", който може да предизвика хаос в Европа, като допусне мигранти.
Стратегията срещу Туск има известна основа в социологическите проучвания. Според наскорошно проучване на общественото мнение на института Ибрис повече от 50 процента от поляците заявяват, че не вярват на Туск, докато само 36,1 процента казват, че му вярват. Делът на противниците обаче намалява и Туск води енергична кампания, говорейки директно на избирателите на митинг след митинг в Полша.
„ПиС залага докрай на поляризацията на обществото, докато опозицията, която също направи това в началото, сега призовава за разбиране и, за разлика от ПиС, има програма, насочена към бъдещето“, каза Матерска-Сосновска. "Тази стратегия за поляризация има само частичен ефект. ПиС със сигурност води в социологическите проучвания, но е много вероятно това да не е достатъчно за съставяне на правителство", каза тя. (БГНЕС)
Още от Свят
Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му
Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.