В края на 90-те Русия е в криза – срината икономика, изтощено общество, политическа нестабилност. Тогава на сцената излиза Владимир Путин – хладнокръвен, решителен и обещаващ ред. Медиите го издигат до статуса на национален спасител – мъжкар, стратег, баща на нацията. Изборите се превръщат в контролиран спектакъл без реален избор.
Произход и възход
Роден през 1952 г. в Ленинград, завършил право, Путин постъпва в КГБ през 1975 г. След години в източногерманското разузнаване, се завръща в Русия и работи с реформаторите в Петербург. През 1998 г. поема ръководството на ФСБ, а година по-късно Елцин го посочва за премиер. След неговата оставка – и за президент.
Укрепване на властта: репресии и пропаганда
През първите си два мандата (2000–2008), Путин възстановява държавния контрол и овладява ресурсите на страната, но и:
Централизира медиите, превръщайки ги в инструмент на пропагандата.
Унищожава политическата опозиция чрез арести, дискредитации, а понякога и убийства.
Променя политическата система – мандатите се удължават, институциите се подчиняват.
Пресата, телевизиите и интернет изграждат образа на Путин като: мъжествен, стратег, спасител, "баща на нацията". Изборите се превръщат във формалност – предварително контролирани и манипулирани, така че да няма реален избор.
След 2012 г. властта му става абсолютна. През 2020 г. прокарва конституционни промени, които му позволяват да управлява до 2036 г.
Диктатура, изградена със страх
Путин е наричан диктатор заради:
- Потискане на несъгласните: убийства, затваряне или прогонване на опозиционери като Алексей Навални.
- Контрол над изборите: манипулирани избори, ограничени медии, фалшиви партии.
- Идеология на "възстановяване на руската империя": той не крие желанието си да възстанови влиянието на Русия над постсъветското пространство.
- Тези действия говорят за силна мания по властта, вероятно подплатена със страх от преследване, ако я загуби.
Страхът е основният инструмент на Путин. Страх от врагове – вътрешни и външни. Страх от Запада, от демокрацията, от промяната.
Той поддържа образа на Русия като "обсадена крепост", за да оправдае военни действия и репресии. Опозиционери като Алексей Навални са отровени, арестувани или изтикани в изгнание. Изборите се режисират, свободата на словото е сведена до минимум.
Крим, Украйна и войната
През 2014 г. Русия анексира Крим. През 2022 г. започва пълномащабната война срещу Украйна – представена като "освободителна мисия". За Путин Украйна е геополитически буфер, но и лична обсесия – "изгубена част от Русия", чийто евроатлантически път застрашава легитимността на неговия режим.
Контрол чрез патриотизъм и параноя
Путин владее формулата на модерната автокрация: пропаганда, фалшива легитимност, военна реторика. От Чечения до Донбас, конфликтите се използват, за да мобилизират народа и да прикрият вътрешни проблеми.
Коментари (0)