5 Февруари, 2026

Владислав Панев: Ситуацията с бюджета рязко се влошава

Владислав Панев: Ситуацията с бюджета рязко се влошава

"Ако фискалната стабилност рухне, няма да има значение какви банкноти държим в джобовете си.“

 Икономистът и бивш депутат Владислав Панев отправи остри предупреждения в ефира на БНТ: догодина търговците вече няма да могат просто да вдигат цените – ще трябва да представят сериозни икономически аргументи.

Той обясни, че непрестанното говорене за инфлация, комбинирано с рязкото увеличаване на паричното предлагане – вследствие на над 16 млрд. лв. нови държавни заеми само за първите седем месеца на 2025 г. – буквално подхранва поскъпването и натиска джоба на хората.

Идеята за т.нар. „магазини за хората“ според него е просто още една „дупка“ в бюджета – повторение на фиаското с държавните бензиностанции. По въпроса за евентуалната продажба на „Лукойл“ на азербайджански инвеститор, Панев е категоричен: ефект върху бюджета няма да има, защото основните приходи от горива идват от акцизи, а не от собствеността върху рафинерията.

Той подчерта, че ситуацията с бюджета рязко се влошава и че истинският обществен приоритет не е валутата, в която се разплащаме, а фискалната стабилност:

„Ако последната рухне, няма да има значение какви банкноти държим в джобовете си.“

Относно планираната продажба на 4 400 държавни имота, Панев я определи като положителна стъпка, стига да се отнася до ненужни активи. Но предупреди, че заради политически натиск реалните сделки могат да се отложат. Имотите с културна стойност, според него, не бива да бъдат обект на продажба, а търговете трябва да се провеждат напълно прозрачно, за да няма съмнения за задкулисие.

В анализа си той направи паралел с Румъния, където след ръст на дълга и популистки харчове бюджетният дефицит е скочил до рекордните 9,3%. България, по думите му, върви по същия опасен път – по-бавно, но сигурно. „Четворните хватки“ в бюджета – предварително събиране на данъци, източване на дивиденти и други финансови трикове – са тревожен знак за това, което предстои.

Панев е твърдо против предложеното от БСП прогресивно подоходно облагане. Вместо това настоява за рязко намаляване на държавните разходи, особено при обществените поръчки и раздутия държавен апарат, който според него тежи като котва върху икономиката.

Настоящото правителство той определи като „доста популистко“ и призова за изграждане на силна антипопулистка платформа. Убеден е, че коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ може да излъчи общ кандидат за президент, способен да стигне до балотаж, но предупреди: разцепление преди изборите ще сведе шансовете до нула.

А на въпрос за слуховете, че може да стане заместник-кмет на София, Панев реагира лаконично – не е получавал такава покана и темата засега не стои на дневен ред.

Сподели:

Коментари (0)

Христо Грозев стана  "Европейски журналист на годината“

Христо Грозев стана "Европейски журналист на годината“

Присъдиха му една от най-престижните журналистически награди в Европа за разследването на Ян Марсалек, Wirecard и връзките му с руските тайни служби.

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

Надежда Йорданова: Извършва се покушение срещу изборните права на българите в чужбина - президентът да наложи вето

"Ограничението от 20 секции е непропорционално, необосновано, нарушава духа на Конституцията"

ПП-ДБ поиска президентът да наложи вето на промените в Изборния кодекс

ПП-ДБ поиска президентът да наложи вето на промените в Изборния кодекс

Промените, които от ПП-ДБ искат да бъдат спрени, са във връзка с намаляването на броя на избирателните секции извън Европейския съюз