24 Ноември, 2024

Волкър: Бързото приемане на Украйна в НАТО ще лиши Путин от целта му във войната

Волкър: Бързото приемане на Украйна в НАТО ще лиши Путин от целта му във войната

Кърт Волкър

Според него продължаващата кървава война ще се превърне в разрушителна за диктатора и страната му

Бързото влизане на Украйна в НАТО ще убеди руския диктатор Владимир Путин, че е загубил основната си цел на войната в Украйна.

Това заяви бившият посланик на САЩ в НАТО и бивш представител на САЩ за Украйна Кърт Волкър по време на конференция в Европейския парламент, цитиран от Укринформ.

"Убеден съм, че политиката на НАТО днес неволно изпраща сигнали към  Путин да продължи да воюва в Украйна. Защото казваме, че Украйна ще стане член в дългосрочен план, но не можем да я приемем в НАТО, докато тази война продължава. Това е стимул за Путин да продължи войната. Наистина смятам, че е време да изпратим точно обратното послание - че Украйна ще стане член на НАТО възможно най-бързо", каза Волкър.

Според него това ще означава, че Украйна няма как да загуби. „Тогава за Путин продължаването на тази война ще бъде безсмислено, а за Русия ще бъде разрушително“, добави той.

В същото време Волкър подчерта, че изразява лична гледна точка, а не позицията на правителството на САЩ. Смята се, че практическото изпълнение на едно такова намерение не е толкова трудно. В същото време той изразява  опасения, че членството на Украйна може да доведе до ескалация, рискувайки да бъде използвано ядрени оръжия или да се стигне до пряк сблъсък между НАТО и руските сили.

„Можем да кажем, по-специално във формата на Съвета НАТО-Украйна, какво ще означава член 5 (от Вашингтонския договор – бел. ред.) за Украйна и какви стъпки ще предприеме Алиансът в съответствие с този член, за да защити Украйна. Член 5 не съдържа конкретни задължения за изпращане на войски, там се говори за колективен отговор.Такъв колективен отговор имаме и сега, защото НАТО вече предоставя обучение, оборудване, разузнавателни данни на Украйна“, обясни той.

Волкър също така добави, че НАТО може да помогне повече на Украйна, по-специално да затвори небето над нея, за да я предпази от ежедневните руски атаки.

Припомняме, че в западни издания излезе информация, че страните членки на НАТО не са преодолели различията си по въпроса за скорошното присъединяване на Украйна към Алианса. Съединените щати и Германия бяха против, като искаха процесът да се определя от условия, а не от политически съображения.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства