Председателят на Ервопейската комисия продължава да изпълнява своята зелена и цифрова програма въпреки големите сътресения, но колко успешно се справя?
Ако петгодишният мандат на Урсула фон дер Лайен може да се оприличи на футболен мач, то нейният отбор излиза в почивка при равен резултат и с няколко натъртени глезена (най-вече от грешки, които сам си е причинил), пише в свой анализ „Политико”.
Беше диво пътуване.
Когато излязоха на терена през декември 2019 г., комисарите на Фон дер Лайен си представяха дипломатическа офанзива, в която Брюксел ще вмъкне няколко гола покрай основните си геополитически партньори - Китай и САЩ. Тактически формацията беше създадена, за да се съсредоточи върху цифровите и зелените политики, които да принудят съперниците да играят според условията на ЕС.
След това дойде пандемията.
Приливната вълна от инфекции, която връхлетя Европа, разруши плана за действие на германския лидер и принуди екипа му да се адаптира към безпрецедентните обстоятелства.
Първоначално те се опитаха твърде бавно и наивно да се справят с осигуряването на ваксини и позволиха на националните столици да поемат инициативата за ограничаване на пътуванията.
Но те се прегрупираха и започнаха първата съвместна програма на блока за закупуване на ваксини. Бавно защитната тактика отстъпи място на по-настойчив подход и три години след най-тежката пандемия от времето на испанския грип Европа отново е в играта.
Комисията заслужава известно признание за това.
Но ако отборът се е надявал на затишие в играта, той е бил силно разочарован. Малко преди Комисията да стигне до средата на пътя, тоталната военна атака на Русия срещу Украйна създаде най-голямото сътресение в европейската архитектура за сигурност след Втората световна война. В хаотичните дни, които последваха, Комисията се опита да запази единството на отбор Европа и постигна забележителен успех по отношение на санкциите и военната помощ. Но усилията ѝ да координира обща енергийна политика спрямо Москва остават неуспешни.
Двойният удар на болестта и войната насочи вниманието към някои необичайни изпълнители от екипа на фон дер Лайен - хора като Стела Кириакидес, чийто обикновено второстепенен ресор здравеопазване изведнъж стана централен. Самата Фон дер Лайен се оказа в още по-значима и геополитическа роля, отколкото може би е очаквала. Но тя също така засенчи някои звезди, като дигиталната царица Маргрете Вестагер, която в този мач не успя да вкара нито един запомнящ се гол срещу големите технологии.
Отборът се представ зле и в гостуванията си.
Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи Жозеп Борел беше хванат натясно от руския външен министър, дипломатът- ветеран Сергей Лавров в Москва. Фон дер Лайен за кратко беше изправена на пейката в Анкара, когато заради лошото позициониране на колегите си беше унизена по време на среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Ръководителката на ЕС трябваше също да направи ранна смяна, след като комисар Фил Хоган - ключов изпълнител, беше принуден да напусне терена.
Въпреки тези неприятности Комисията на Фон дер Лайен продължава да работи усилено. Комисарят по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон се оказва сериозна заплаха, търсейки възможности да реализира гол. Зелената стратегия на Франс Тимерманс изглежда, че все още има сили.
Комисарят по вътрешните работи Илва Йохансон се превърна в страхотен изпълнител, който е еднакво настойчив по въпросите на миграцията и цифровите технологии. Словакът Марош Шефчович играе ролята на защита, натоварена със задачата да държи под контрол неприятни заплахи като Брекзит и Швейцария. За разлика от него Маргаритис Схинас прави добра игра, но се налага трудно в големите мачове.
Всички планове, които Урсула фон дер Лайен можеше да има за своя мандат като председател на Комисията, бяха провалени в рамките на 100 дни от пандемията. Оттогава насам тя преминава от една криза в друга - пандемия, последвана от война, като същевременно се занимава с ежедневните, но съществени задачи да не допусне Брекзит да се разрази, а Будапеща и Варшава да бъдат на нейна страна.
И макар че тези кризи са предизвикателство за Фон дер Лайен, те също така предоставят възможности. Немислимо би било Брюксел да разработи план за обединяване на дълга на страните от ЕС и да започне масирано целево разходване на средства без пандемията. Това даде на Фон дер Лайен и неочакван лост за борба с неотстъпчиви държави като Полша и Унгария, като заплаши да спре средствата.
Войната на Русия в Украйна даде нов тласък на призивите за декарбонизация на най-големите икономики на блока. Отказът от руския петрол и газ неизбежно ще означава по-голям ангажимент към проектите за политики, прокарвани от екипа на Фон дер Лайен, за всичко - от въвеждането на електрически автомобили до повишаване на енергийната ефективност на жилищните сгради.
Ако през следващите месеци не възникне нова криза, Фон дер Лайен има шанс да използва допълнителните правомощия, с които разполага и да започне да помпа мускулите си.
Новото германско правителство даде ясно да се разбере, че няма да настоява за втори мандат. Така че не е необходимо да си спестява каквото и да било. Истинският тест ще бъде дали тя ще успее да прокара обширния набор от политики за намаляване на въздействието върху изменението на климата, които стартира в рамките на "Зелената сделка" малко след встъпването си в длъжност. /БГНЕС
Урсула фон дер Лайeн
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление