29 Март, 2025

Войната в Украйна: Стрес тест за отношенията между САЩ и Германия

Войната в Украйна: Стрес тест за отношенията между САЩ и Германия

Ако се чувства като Ден на мармота, не е само защото американският празник е тази седмица. Трудното решение на западните съюзници да изпратят на Украйна своите основни бойни танкове е само най-новото повторение на модел на подкрепа, който започна с инвазията на Русия преди почти една година, пише "Дойче веле".

Това, което започва като твърдо "Не", независимо дали за тежко въоръжение, усъвършенствана противовъздушна отбрана или бронирани превозни средства от най-висок клас, бавно се смекчава до "Да", но само след седмици на преговори, технически извинения и усилия сред съюзниците да покажат единство дори когато тези, които искат да се движат по-бързо оказват натиск върху по-неохотни партньори.

За Съединените щати и Германия, най-големите членове на алианса, особено по отношение на икономическа мощ, индустриален капацитет и покупателна способност, въпросът как и колко да се помогне на Украйна да се защити, оцвети двустранните отношения по нов начин. И това също е само една част от една много по-сложна глобална картина.

От натиск до търпение

След годините на тормоз на президента Доналд Тръмп, Джо Байдън възприе подхода "хващай повече мухи с мед" към европейските съюзници. Вместо "стратегия на обвинение", той и неговата администрация показаха търпение и често хвалеха Германия за нейния принос.

Това също е опит да се даде на Германия дипломатическото "прикритие", от което се нуждае, за да взема неудобни политически решения, каза Томас Клайне-Брокхоф, ръководител на берлинския офис на Германския фонд Маршал.

Съвсем наскоро Джо Байдън публично похвали канцлера Олаф Шолц за неговия "непоколебим ангажимент" към Украйна и приписа заслугата на Германия, че се е "засилила".

Зад затворени врати обаче, каза Клайн-Брокхоф, дебатът около неотдавнашния проблем с доставките на бойни танкове придоби различен тон.

"Германският канцлер оказа натиск върху американците и каза: "Няма да го направя преди вас", обясни Клайн-Брокхоф. "Това предизвика известно раздразнение от страна на Вашингтон", особено защото САЩ се въздържаха да натискат Германия.

Въпреки че Байдън отрече, че натискът от страна на Шолц го е принудил да промени мнението си относно изпращането на американски танкове Abrams, продължилата седмица размяна беше напомняне за нуждата на Германия нейният по-голям съюзник да покаже ръката си, преди да почувства, че може да разкрие своята.

Политиците във Вашингтон вече осъзнаха "колко германците всъщност искат да следват, а не да водят", каза Клайн-Брокхоф.

Старите напрежения намаляват, възникват нови

За критиците на Шолц това изглежда противоречи на бурното му обръщение към Бундестага, германския парламент, само дни след инвазията на Русия в Украйна миналия февруари. В него той обяви "Zeitenwende" - историческа повратна точка - която изисква значително увеличаване на военните разходи и по-стабилна политика за сигурност.

"На германците им беше необходимо да се сблъскат с война, за да променят курса" спрямо дълго тлеещите "дразнители" в отношенията между САЩ и Германия, каза Клайн-Брокхоф.

За американците това бяха съпротивата на Германия срещу по-високите военни разходи - те не успяха да изпълнят споразумението на НАТО за 2% от БВП - и нейните газови проекти "Северен поток" с Русия. Германия, от своя страна, беше раздразнена от идеята, че съюзник ще заплаши със санкции, за да възпре тази енергийна сделка.

Оттогава тези въпроси останаха встрани, както и германският вътрешен дебат за нейното участие в ядреното участие на НАТО, политика, която поставя американски ядрени оръжия на германска земя и изисква германски самолети да ги превозват.

Различни интереси

Импулсът на Байдън да постави американските интереси на първо място, като например с богатия на субсидии Закон за намаляване на инфлацията и неговата визия за коалиция от демокрации, противопоставящи се на автокрациите, създават сложен акт на балансиране, който се проявява в отношенията между САЩ и Германия.

Докато Германия гледа на Украйна като на въпрос на регионална сигурност, за САЩ войната е една фигура в заплетена игра на геополитически шах. Една по-слаба Русия може да бъде благоприятно стечение на обстоятелствата за интересите на САЩ на други места - мнение, което Германия просто не споделя.

"С няколко изключения Германия дори няма умствената или интелектуална огнева мощ да мисли в тези термини", каза Джеймс Дейвис, директор на Института за политически науки към университета в Санкт Гален. "Никой не е обучен да прави това."

САЩ се нуждаят Германия да сподели повече от тежестта в защитата на Европа, за да може да отдели повече ресурси, за да се противопостави на Китай в Тихия океан. Междувременно Германия трябва да знае, че може да разчита на подкрепата на САЩ в Европа.

"Бихте ли залагали заедно със САЩ точно сега? Това е честен въпрос", каза Дейвис.

Излизайки от щетите от годините на Тръмп, съюзниците на САЩ като Германия са изправени пред двупартиен интерес в Тихия океан и очакванията, че ще трябва да бъдат по-твърди спрямо Китай. Непредсказуема републиканска партия контролира Конгреса, което заплашва катастрофален фалит на дълга в САЩ и служи като трезво напомняне, че часовникът на Белия дом на Байдън тиктака.

Нови ходове, подобни резултати

Учудващо е, каза Дейвис, че въпреки големите промени в отношенията между САЩ и Германия след годините след "11 септември", нежеланието на Германия да е водеща по въпросите на външната политика остава почти същото.

Германските правителства бяха критични към американския милитаризъм в Ирак, изтезанията и малтретирането на пленени бойци и масовата шпионска кампания - на която германското правителство по това време беше цел - което според политолога ги накара да искат да се държат ръка разстояние от САЩ и да правят малко на световната сцена.

Трансатлантическите отношения сега са много по-топли, но това колебание остава.

"Все още има това разочарование, този вид напрежение в трансатлантическите отношения", каза Дейвис, "но този път това е, защото германците казват "само с вас".

Лявоцентристките социалдемократи, които ръководят управляващата трипартийна коалиция в Германия, често се застъпваха за подход на сътрудничество с Русия, най-голямата страна в Европа и основен търговски партньор до инвазията. Много депутати от ГСДП промениха позицията си в резултат на руската агресия, но критиците на партията остават скептични.

Политическата амбивалентност получава известна подкрепа от гласоподавателите в Източна Германия, бившата комунистическа ГДР, която беше подвластна на Съветския съюз, които се чувстват културно по-близки до Русия, отколкото тези в западните части на Германия и нямат голям апетит за конфронтация с Москва.

Бивша Западна Германия може да е по-проамерикански настроена, но настроението идва с очакванията от ерата на Студената война САЩ да поемат водеща роля.

"Имахте доста време, за да израснете в тази нова роля", каза Дейвис, отхвърляйки валидността на германския "рефрен" за нацисткото минало и последвалото отвращение към военната мощ. "Това ми напомня за 30-годишните, които не искат да се изнесат от къщите на родителите си", добави той.

Сподели:
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?

Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?

Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна

Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на  администрацията на Тръмп

Канада не е за продан, бойкот на всичко американско!

Канада не е за продан, бойкот на всичко американско!

След заплахите на Доналд Тръмп и агресивната му търговска политика канадците засилват съпротивата си срещу политиката на новата администрация в САЩ