Интересен нюанс от уикенда. Не, не става дума за емоционалното интервю на Цветанов. Няма как да не е такова - все пак политикът е хвърлил доста труд за това ГЕРБ да изглежда така, както изглежда днес.
Нюансът, по-скоро е свързан с думите на Кирил Добрев, изречени в студиото на bTV. Там соченият за бъдещ лидер на социалистите нарече Цветанов "история в българската политика, лоялен и коректен" и пророкува, че на Борисов би му било страшно трудно без “Цецо”.
Но защо има истина в думите на Добрев и какво значат те в стратегическото преразпределение на силите?
Както виждаме, обиколката на Борисов из страната продължава. Днес той бе в Сливен и Котел, а вероятно в следващите дни отново ще го виждаме из различни населени места. Лидерът на ГЕРБ напоследък бе забравил за обиколките си. Но “нарушаването на доверието” спрямо Цветанов го накара да впрегне сили и да налее бензин в джипа. И да вземе някой министър в поддържаща роля.
На Борисов и ръководството на ГЕРБ сега за първи път ще им се наложи да вършат истинска партийна работа. При това - в летния период, буквално в последния момент преди местните избори. Успокояване на структурите, извънреден партиен конгрес, разчистване и редене на листи, преразглеждане на кандидатури, организиране и провеждане на кампания - всичко това се струпа на главата на премиера, докато отново трябва да пази стабилността. Все пак ВМРО даде заявка за преразглеждане на коалиционното споразумение, след като обезкърви партньорите си в “малката коалиция”.
Най-големият проблем от всичко това е, че Борисов губи точно човека, който Кирил Добрев визира - “лоялен и коректен”. А особено болезнено става, че фигури от БСП започват да коментират ГЕРБ, при това - казвайки истини.
Кирил Добрев можеше да каже друго. Можеше да потвърди емоционалната теза на Борисов, че ролята на Цветанов е преувеличена. Можеше да омаловажи работата и резултатите на втория в ГЕРБ. Но точно сега, когато и БСП е отслабена, а бъдещето пред Столетницата има неясни измерения, е моментът да покажеш колко уязвен е противникът ти.
След изборите ГЕРБ и БСП излязоха като двама боксьори, които са на предела на силите си и имат по няколко аркади. Ясно е, че ще има още пояси за разпределяне между тях, но вече е абсолютно невъзможно да се предвиди какъв ще е изходът от следващите мачове.
Въпреки ниската избирателна активност, ГЕРБ можеше да отчете победа. И Борисов да намери начин да реабилитира Цветанов. Този ход му беше важен, за да покаже на всички, че партията е стабилна и единна. А сега, колкото и да обикаля страната и да се закача с Веско Маринов, цяла България се пита какъв ще е ответният ход на Цветанов. Наистина ли ще остане настрана? Ще саботира ли своите преди изборите? Ще стартира ли друг политически проект? Започнаха сметки - колко може да отцепи Цветанов, кой към кого е лоялен вътре в партията и т.н.
И сега се говори за това, а не за факта, че оставката на Корнелия Нинова и следващите процедури в БСП на практика ще торпилират възможността да се вземе нещо повече на местните избори.
Борисов и хората около него дори изпуснаха момента да “затворят” говоренето за Цветанов с качествен анализ на резултатите от предизборната кампания. Говоренето кой кого е бил има смисъл само за жената, която не можа да препаркира в желанието си да види Борисов на обиколката му в Сливен. ГЕРБ обаче губи и все по-оредяващия елит на обществото; лидерите на мнение; хората, които могат да покажат посоката и да убеждават. Дори заради тази, елитарна част от симпатизантите трябваше анализ. Нужен бе анализ дори заради тези, които гласуваха за ГЕРБ с отвращение.
Ако трябва да сме честни - не бе необходим дори добър анализ на резултатите. На практика, такъв просто не се случи.
Няма изборни пресцентрове, няма качествено говорене дни по-късно. Има оставки и извънредни събития.
Кой има интерес от това?
Слави Трифонов, който се очаква да влезе в политиката? Мая Манолова, която се очаква да се кандидатира за кмет на София? Друг нов играч?
А вероятно интерес има самият Борисов? Нима реанимирането на СДС и вкарването в Европарламента на Александър Йорданов по същество не означава, че ГЕРБ е с един евродепутат по-малко? Говори се, че и вкарването в листата на Лиляна Павлова е негово решение. И така, двама души в един регион трябваше да се борят за преференции.
А може би ще се окаже, че дори похваленият от Борисов при представяне на листата Томислав Дончев не е достатъчно добър във формулирането на тези, аналитичната част и защитаването на партийната линия. Или ще се окаже, че са малцина тези в ГЕРБ, които изобщо могат да го правят.
Докато ситуацията е такава - политическите врагове ще признават Цветанов. И ще се радват. И точно това трябва да притеснява Борисов. Може би по-добре щеше да е Цветанов да продължава да понася удари от противниците на ГЕРБ…
(Коментар на Ивайло Митков, topnovini.bg)
Цветан Цветанов
Точно това трябва да притеснява Борисов
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов