Александър Йорданов
Решението на върховния представител на ЕС по външна политика, социалистът Жозеп Борел, да посети Москва бе политическа грешка. На това обърнах внимание в изказването си в парламентарната група на ЕНП. Неговото мекушаво държане при срещата му с руския външен министър Сергей Лавров не остана незабелязано. Всяко дипломатично любезничене с политици от кръга на руския президент е контрапродуктивно, безрезултатно. Такава бе и визитата на г-н Борел в Москва. Гледката бе унизителна. На фона на полицейските репресии, заповядани от господаря на Кремъл срещу мирни демонстранти в редица руски градове, цял свят видя усмихнатият цинично Лавров и смаленият до неузнаваемост пред него първи дипломат на Европа.
Г-н Жозеп Борел предприе визитата си в Москва по собствена инициатива. Тя бе осъществена в момент, когато режимът в тази страна организира поредното си престъпление срещу свой политически опонент. Вместо недвусмислено да осъди решението на руските власти за задържането на Алексей Навални и произнесената срещу него присъда, г-н Борел се впусна да уверява министър Лавров, че Европейският съюз не възнамерява да налага нови санкции на Русия, заради отношението към г-н Навални и протестиращите руски граждани. А това не е решен окончателно въпрос. Той изслуша със съгласно изражение на лицето обвиненията, които руският външен министър хвърляше към САЩ - наш основен съюзник, защитаващ комунистическия режим в Куба. Връх на неадекватността на европейския върховен представител по външна политика бе моментът, когато той не успя да реагира на новината, че руската страна е обявила за "persona non grata" трима дипломати на Германия, Полша и Швеция. Мисля, че това бе моментът, в който г-н Борел трябваше веднага да прекрати визитата си и да отправи остра предупредителна декларация за тези руски действия. Но той не го направи, което показа, че трудно вдява в непредвидена ситуация.
Скандална бе и неговата подкрепа за руската ваксина "Спутник V", направена преди още тя да е получила официално одобрение от здравните органи на ЕС и Европейската комисия. Продължаващата руска агресия срещу Украйна също не бе "тема" на г-н Борел.
Многократно след 2014 година (годината на руската агресия срещу Украйна) съм изразявал мнение, че европейските държави трябва да минимализират за достатъчно дълъг период от време отношенията си с Русия, докато на кремълските порти не потропа промяната. Това означава дистанциране от Русия във всички сфери. Защото тази държава води хибридна война срещу нас.
С тези думи искам да информирам, че е вероятно още днес ще подпиша писмо до Председателя на Европейската комисия г-жа Урсула фон дер Лайен, с което група евродепутати настояваме за оставката на г-н Жозеп Борел.
Още от България
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.