25 Декември, 2025

Вселенският патриарх отказа на български владика да служи в Одрин заради църковния проблем с Украйна

Вселенският патриарх отказа на български владика да служи в Одрин заради църковния проблем с Украйна

Вартоломей Първи

Вселенският патриарх Вартоломей Първи е отказал български владика да служи в нашия храм „Св. св. Константин и Елена“ в Одрин, съобщават от Синодалната палата.

Информацията е потвърдена и от Дирекцията по вероизповеданията. По тази причина на тържествената Света Литургия по повод 150-а годишнина на църквата ни там са служили само редови свещеници, но не и Старозагорският митрополит Киприян, който е член и говорител на Светия синод, и председател на синодалната комисия по църковния проблем в Украйна.

Нарочно писмо с искане Литургията в турския град в неделя да бъде оглавена от български архиерей синодалните ни старци са изпратили на Вартоломей Първи седмица преди събитието. От там обаче даденият отговор е да служат само четирима български свещеници от Старозагорската епархия и двама певци, каза владиката Киприян за „Монитор“.

Затова, аз отидох след края на Литургията, за да поздравя тамошната българска общност с юбилея на храма, добави той.

Според църковните канони, за да служи архирей в чужда епархия трябва да поиска разрешение от нейния митрополит. Така се практикува и при посещение на патриарси в друга поместна църква. Правилото важи и за редовите свещеници, ако искат да служат в друга енория.

Въпреки отказа да служа там в качеството си на български архиерей, не е дадено обяснение защо, коментира още владиката Киприян. Напълно възможно е той да е заради църковния проблем в Украйна, тъй като Българската Патриаршия и Българският Свети синод все още обсъжда хода и казуса на проблема и не е дал окончателен отговор дали приема новообразуваната църква в Украйна, която получи автокефалия от патриарх Вартоломей Първи или не, допълни българският владика.

Като възможна причина той посочи и факта, че през 2010 година в двора на храма „Св. св. Константин и Елена“ в Одрин българската общност издигна бюст – паметник на екзарх Йосиф – човекът, който направи т. нар. Български Великден за отделяне на Българската православна църква от Вселенската през 1860 година. До сега на митрополит Киприян не е отказвано да служи в българските храмове на турска територия, които са под юрисдикцията на Вартоломей Първи. На 12 май т.г. той освети позлатения купол на нашата църква в Одрин „Св. Георги“ и позлатеният кръст на храма, като в съслужение с него бяха и гръцки свещеници.
Сподели:

Коментари (0)

Рождество е! Коледари благославят за здраве и берекет

Рождество е! Коледари благославят за здраве и берекет

Коледа е не само граница във времето, а празник на празниците, начало, без което не би имало Разпятие и Възкресение Христово, Възнесение и Свети Дух, Преображение, Кръстовден

Забрани и поличби на Бъдни вечер и Коледа, които трябва да знаем

Забрани и поличби на Бъдни вечер и Коледа, които трябва да знаем

Мистерията в народните предсказания, които осмислят духовния свят на предците ни

Коледа: от древния страх на Крампус до червеното кадифе на Дядо Коледа

Коледа: от древния страх на Крампус до червеното кадифе на Дядо Коледа

Коледа не винаги е била празник на подаръци и уют. Преди Дядо Коледа и червеното кадифе идват Крампус, страхът и педагогиката на наказанието. История за езически ритуали, християнско „опитомяване“ и маркетинговия гений на ХХ век.