Всички юридически лица или други правни образувания в България трябва да декларират действителните си собственици до 31 май. Това задължение възникна още през миналата година с приемането на Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП), като първоначалният срок беше отложен заради липсата на готовност на правилник за прилагането му, пише "Капитал". С обнародвания на 8 януари правилник, в който се съдържат и образци на декларациите, отпада и тази пречка, като така вече от 1 февруари трябва да започне кампанията по деклариране на действителните собственици. Дотогава Агенцията по вписванията трябва да е осигурила възможност за вписване на данните в Търговския регистър, в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел и в регистър БУЛСТАТ.
Това е само един аспект от ЗМИП, който вменява и много повече изисквания към задължените по него лица - пространен списък, включващ държавни органи и регулатори, финансови институции и платежни оператори, но достигащ и до политически партии и спортни клубове. Частта с действителните собственици обаче засяга практически всяка фирма в страната. Декларираните данни трябва да са публично достъпни, каквото е изискването на последната редакция на европейската директива за противодействането на прането на пари, която се транспонира чрез ЗМИП.
От 1 февруари трябва да започне кампанията по деклариране на действителните собственици
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни