Всяко едно покачване на търговското напрежение между Съединените щати и Китай ще бъде "последното нещо", от което светът се нуждае, заяви в четвъртък Александър Тревес от JPMorgan Asset Management пред бизнес телевизия CNBC.
Коментирайки по-добрите от очакваното търговските данни на Китай за април, Тревес предупреди, че ако Вашингтон започне да твърди, че данните за износа "показват, че по някакъв начин Китай се е възползвал неправомерно от настоящата кризисна ситуация", САЩ най-вероятно ще са готови да заемат по-твърда позиция по отношение на двустранната търговия.
"Честно казано, това е последното нещо, от което всеки от нас има нужда в момента".
Той също така посочи, че силните данни за китайския износ през април сигнализират, че икономиките може би реагират по-добре на фона на коронавирусната криза, отколкото първоначално се смяташе. Въпреки това Александър Тревес добави, че тепърва трябва да се видят конкретните данни за търговския баланс между САЩ и Китай.
Междувременно обаче агенция Блумбърг съобщи, че официални представители на Пекин и Вашингтон планират да проведат разговори още следващата седмица, за да обсъдят напредъка по отношение на "първата фаза" от търговската сделка САЩ-Китай, който напредък беше поставен под въпрос от Доналд Тръмп на фона на коронавирусната криза.
Агенцията посочва, че американският търговски представител Робърт Лайтхайзър и китайският вицепремиер Лю Хъ ще вземат участие в този телефонен разговор.
По-рано днес агенция Nikkei Asian Review пък цитира свои източници, според които Белият дом проучва частни дела, заведени от американски граждани срещу Китай относно справянето на азиатска държава с пандемията от коронавирус.Отбелязва се също така, че срещу Комунистическата партия на Китай е заведен един колективен иск, който при успех може да доведе до изземване на китайски имоти, свързани с управляващата партия на страната, които се намират на територията на САЩ.
Nikkei Asian Review посочва, че Вашингтон проучва потенциалните наказателни мерки срещу Пекин, като в същото време президентът Доналд Тръмп продължава да поставя под съмнение предполагаемия естествен произход на коронавируса, предполагайки, че той може би е произлязъл от лаборатория в град Ухан - първоначалното епидемиологично огнище на Covid-19.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо също заяви, че "има значително количество от доказателства", които предполагат, че вирусът е излязъл от държавна лаборатория в Ухан.
От своя страна Китай решително отхвърля твърденията, че вирусът е произлязъл от Института по вирусология в Ухан и дори обвини САЩ, че именно те са първоизточник на коронавируса.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство