21 Декември, 2025

Вучич: Дадох дума на Путин, която струва нещо и съм готов да понасям всякакви санкции

Вучич: Дадох дума на Путин, която струва нещо и съм готов да понасям всякакви санкции

Снимка: ЕПА/БГНЕС

ЕС често е изразявал загриженост от връзките на Белград с Москва и редовно е призовавал Сърбия да приведе външната си политика и политиката си на сигурност в съответствие с неговите

Сръбският президент Александър Вучич заяви в четвъртък, че ще спази думата си, като осъществи посещението си в Русия за отбелязване на 80-ата годишнина от победата над нацистка Германия, както обеща на руския си колега Владимир Путин, предаде Франс прес, съобщи БТА.

„Преди осем месеца (...) казах на президента Путин в телефонен разговор, че ще дойда в Москва на 9 май. Целият свят мълчеше. Мислеха си, че е далеч“, заяви сръбският президент от Съединените щати. „Думата ми е обвързваща, дума, дадена не само в международна рамка, но и на моя народ, на всички. Никой друг не трябва да ходи, никой друг не трябва да плаща цената. Аз ще отида“, увери Вучич, който не е бил в Русия от нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г.

Сърбия, кандидат за членство в Европейския съюз от 2012 г. и чиято по-голямата част от търговията се осъществява с ЕС, поддържа крехък баланс между Брюксел и Москва от почти три години, отбелязва АФП.

В четвъртък Вучич увери, че „Сърбия е на европейския път и няма да се откаже от този европейски път“. Но увери, че е готов да понася всякакъв вид наказания, санкции, защото бил дал дума, която струва нещо“, каза той.

Очаква се лидери от около 20 държави, включително китайският президент Си Цзинпин, да присъстват на големия военен парад на Червения площад в Москва. Очаква се на церемонията да присъства и босненският сръбски лидер Милорад Додик.

Белград, който е посрещнал стотици хиляди руснаци от февруари 2022 г. насам, е почти изцяло зависим от Москва за доставките си на газ, припомня агенцията.

Сърбия в момента преговаря за ново многогодишно споразумение за газа с Русия. Настоящото изтича в края на май.

ЕС често е изразявал загриженост от връзките на Белград с Москва и редовно е призовавал Сърбия да приведе външната си политика и политиката си на сигурност в съответствие с неговите.

Сърбия никога не се е присъединявала към европейските санкции срещу Москва, а няколко от нейните министри редовно посещават Русия през последните години, отбелязва Франс прес.

Сподели:

Коментари (0)

Северна Корея: Ядрени оръжия в Япония биха довели до световна „ядрена катастрофа"

Северна Корея: Ядрени оръжия в Япония биха довели до световна „ядрена катастрофа"

В изявлението от Пхенян не се засяга собствената ядрена програма на Северна Корея, която извърши първия си ядрен опит още през 2006 г. в нарушение на резолюции на ООН. Смята се, че страната разполага с десетки ядрени бойни глави.

Путин е готов на диалог с Макрон за войната

Путин е готов на диалог с Макрон за войната

По-рано тази седмица Макрон заяви, че Европа трябва отново да потърси диалог с руския президент с цел прекраятване на конфликта в Украйна

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.