19 Май, 2025

Вучич: Отивам в Москва на 9 май, нека цялото небе да се стовари върху главата ми

Вучич: Отивам в Москва на 9 май, нека цялото небе да се стовари върху главата ми

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Руската служба ФСБ , бивш КГБ, отхвърлила "лъжата" за звуково оръдие на 15 март, обяви нелепо сръбският президент


Сръбският президент Александър Вучич заяви, че руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) е доказала, че "по време на 15 март не е използвано звуково оръдие срещу хилядите протестиращи граждани".

Вучич прочете доклад на ФСБ, която е провела "разследване", за да стигне до категоричното заключение срещу "лъжата". В поредно обръщение към нацията той поздрави Джуро Мацут за новия му пост като министър-председател на Сърбия.

"Официалният доклад на ФСБ пристигна вчера и беше публикуван на сайта на Сръбската служба за сигурност и информация (БИА) непосредствено преди това обръщение, каза Вучич, добавяйки, че ФСБ е една от най-мощните и известни служби, заедно с американското ФБР.

Сръбският президент заяви, че е под голям натиск заради решението си да присъства на Парада на победата на 9 май в Москва и подчерта, че не е променил решението си. Преди дни той беше предупреден, че подобна стъпка ще означава блокиране на пътя на Сърбия към членство в Европейския съюз.

"Навлизаме в период на огромна дипломатическа активност, както и голям натиск по отношение на Парада на победата на 9 май в Москва, 80 години от победата над фашизма, в който ще участва и част на сръбската армия. Не знам какво ще решат другите, дали армията ще издържи на напрежението, но аз не съм променил решението си до момента. Готов съм цялото небе да се стовари върху главата ми", каза Вучич, цитиран от сръбския официоз "Политика".

Вучич днес уточни, че Сърбия ще продължи да обсъжда газовото споразумение с руснаците, както и какво ще се случи по казуса с американските санкции срещу „Петролна индустрия на Сърбия“ - NIS.

Държавният глава на Сърбия съобщи още, че ще пътува до Охайо, където се организира честване на годишнината от подписването на Дейтънското споразумение, сложило край на войната в Босна и Херцеговина през 1995 г.

"Всички подписали Дейтън ще бъдат там, така че следващите два месеца ще бъдат интересни", заяви Вучич.

Президентът каза, че "на 15 март вечерта е направен опит най-накрая да се извърши цветна революция" и че "всичко е било подготвено за насилствено превземане на властта, както и разпространяване на лъжата за използването на звуково оръдие".

"Колкото и да се опитвах да ви кажа, че това е лъжа, брутална лъжа, знам, че много хора повярваха, че се е случило нещо такова, защото им беше удобно. В края на краищата беше извършена такава криминализация и дехуманизация на мен и хората, с които работя и си сътруднича, че мнозина биха повярвали, че се е случило. Това беше умишлена, предварително организирана и целенасочена атака срещу държавата с цел провокиране на абсолютна нестабилност и насилствено събаряне на конституционния ред", каза Вучич и продължи:

"Докато съм жив, няма да се успокоя, а имам още година и половина президент. Ще търся и ще настоявам за всякаква отговорност, най-малко политическа, преди всичко наказателна и правна отговорност на онези, които измамиха обществото и излъгаха хората, че е имало звуково оръжие, каквото и да означава звуково оръдие, което е било използвано на организирания от тях митинг."

Вучич твърди, че "всичко е пресметнато и подготвено срещу Сърбия", като посочи, че когато се прави цветна революция, се води "политическа, икономическа, информационна и психологическа война".

Той остро осъди студентските блокади на РТС, като заяви, че те са "противоконституционни и незаконни". Сръбският президент очаква "компетентните държавни органи да реагират според правомощията си и да осигурят нормална работа на служителите на РТС".

"Като президент на републиката имам много негативно отношение към новинарската емисия РТС, но остро осъждам блокадите на РТС, които са противоконституционни и незаконни, и очаквам компетентните държавни органи да реагират според правомощията си и да осигурят нормална работа на тези хора. Тогава ни остава да се борим срещу тях със законни и легитимни средства, а не чрез глад, изтезания и физически мъчения", каза още Вучич. | БГНЕС

Сподели:

Коментари (1)

  • 22:53, 16 Април, 2025

    Браво Вучич.Не си като нашите политици който са срам за народа си.Това че искаха да те свалят от власт показва че вървиш по правилния път.Искат да имат кукли на конци по целия свят.

    Отговор
Путин омекна след разговора с Тръмп: Русия е готова да работи по меморандум с Украйна

Путин омекна след разговора с Тръмп: Русия е готова да работи по меморандум с Украйна

По думите му възобновяването на преговорите в Истанбул показва, че страните като цяло са на прав път

Тръмп говори с Путин, но преди това звънна на Зеленски

Тръмп говори с Путин, но преди това звънна на Зеленски

Американският президент щял да попита руския: „Сериозно ли сте? Има много икономически ползи от нормализацията, но няма да ги получите, ако продължавате да убивате невинни хора“

ISW: Путин спира преговорите, настоява за капитулация на Украйна, готви си за дълга война

ISW: Путин спира преговорите, настоява за капитулация на Украйна, готви си за дълга война

Кремъл просто се преструва, че има интерес към преговорите, като поставя неприемливи ултиматуми, и по никакъв начин не показва истинска готовност за компромис, за разлика от Киев, който многократно е показвала готовност за компромиси и участие в добросъвестни преговори