9 Април, 2026

Вучич: Докладчикът на ЕП и хърватите се държат по същия начин, както когато са се сражавали срещу сръбския народ

Вучич: Докладчикът на ЕП и хърватите се държат по същия начин, както когато са се сражавали срещу сръбския народ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Що се отнася до личните оценки — бих се притеснил, ако г-н Пицула каже нещо хубаво за мен. Когато казва нещо лошо, аз съм доволен — това означава, че върша добра работа за Сърбия", философства сръбският президент

Сръбският президент Александър Вучич заяви, че докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и хърватите се държат по същия начин, както когато са „държали оръжие са се сражавали срещу сръбския народ“.

„Смятам, че г-н Пицула и нашите хърватски съседи винаги говорят много повече за себе си, отколкото за мен. Идвате уж с добри намерения, но всъщност единственото ви намерение е да продължите тази борба с други средства, по начина, по който сте се държали, когато сте държали оръжие и сте се сражавали срещу сръбския народ. Ние много добре разбираме какво правят и не съм особено притеснен от думите му“, заяви Вучич.

По думите му, що се отнася до обвиненията в авторитаризъм и автокрация, „достатъчно е да се погледнат в огледалото и всичко ще стане ясно“.

„Хора, които не са способни да приемат един прост факт, който ще ви кажа, защото не искат да ви чуят, не искат да ви слушат — можехте да го видите в хърватските медии през последните седем дни, дори когато канят някои от тези вътрешни блокиращи да дават изявления, които им изнасят, за да обясняват как Хърватия е чудо на света и какво ли още не. Забелязахте, че настояват, че Сърбия не е открила голям брой изчезнали лица, но никой не им е казал, нито оттук, нито оттам, а аз съм им го казвал стотици пъти — те се държат така, сякаш не са го чули“, каза сръбският президент.

Той добави, че Международният комитет на Червения кръст в Женева е предоставил данни по този въпрос.

„Има повече изчезнали сърби, отколкото изчезнали хървати, а аз всеки ден чувам само за изчезнали хървати. Според официалните данни има около сто повече изчезнали сърби на територията на Хърватия, отколкото общият брой изчезнали хървати, но тези изчезнали сърби вероятно не са човешки същества, затова никой от тяхната страна никога не ги споменава. Можете да говорите колкото искате — просто няма смисъл, не им пука. Ние сме виновниците, че изчезналите хървати не са открити, а да не говорим, че има повече изчезнали сърби. Това са официални данни на Червения кръст в Женева, а не на Александър Вучич, приети и от двете държави“, заяви той.

Вучич добави, че се правят опити Сърбия да бъде „спряна по всякакъв начин“.

„Разбрахме тяхната политика — тя не е особено успешна, но ако искат да продължат, ще продължат. Що се отнася до личните оценки — бих се притеснил, ако г-н Пицула каже нещо хубаво за мен. Когато казва нещо лошо, аз съм доволен — това означава, че върша добра работа за Сърбия и за моя народ. Дори не ми трябват отличия — когато онези, които мразят Сърбия, ме критикуват толкова яростно, това е недопустимо"

Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.