Сръбският президент Александър Вучич е отправил към гостуващия френски държавен глава Еманюел Макрон молба Париж да окаже помощ на Белград за изграждане на собствена ядрена програма. Причината е, че очаква Сърбия да няма достатъчно електричество в следващите 10 години, ако не ползва ядрена енергия.
Това обяви сръбският лидер пред френския си колега в първия ден на визита, в която Сърбия сключи с Франция най-голямата си (и обсъждана от месеци) оръжейна сделка, откакто съюзът с Черна гора бе прекратен през 2006 г.
Засега по въпроса е издействан само ангажиментът да се проучи потенциалът за сътрудничество в изграждане на гражданска ядрена програма. Сърбия продължи югославската политика да забранява изграждането на АЕЦ, наложена през 1989 г. заради чернобилската авария.
Вучич обмисля отмяна от известно време, а енергийното министерство започна обществено обсъждане за промяна на законодателството (макар да не се очаква общественото мнение да е решаващ фактор).
Сърбия няма да има достатъчно електричество до 10 години, ако не ползва ядрена енергия.
Фокусът в коментарите и на двамата лидери бе върху изтребителите "Рафал", които Сърбия ще купи от Франция с доставка в следващите години. "Изборът на "Рафал" е дългосрочен ангажимент за сътрудничество между двете страни" и такова взаимодействие трябва да има във всички сектори, а отношенията между Париж и Белград са в "подем", каза Макрон.
По думите на Макрон Франция още подкрепя нормализиране между Белград и Прищина, което е част от приближаването към ЕС. Сърбия е по-остра към Косово за последните едностранни мерки на правителството на Албин Курти на север (моста в Митровица, отказа от динара и някои моменти от ескалацията след местните избори миналата година), защото вижда в балканската държава стратегически партньор.
Вучич от своя страна обясни, че ЕС остава стратегическият път за Сърбия, но знае, че няма да влезе нито сега, нито следващите години.
Какво още подписаха подписаха Сърбия и Франция
Редом с меморандум за разбирателство между сръбското правителство и Френската агенция за развитие и със споразумението за изтребителите Франция и Сърбия се ангажираха с още документи:
- междуправителствен документ за изпълнение на приоритетни проекти;
- тристранно (включващо и Париж) споразумение за обмен на опит и експертиза за околната среда и управлението на отпадъци;
- декларация за намерение за сътрудничество в селското стопанство и храните;
- споразумение с френска компания за изграждане на пречиствателна станция за отпадъчни води във Велико село;
- декларация за намерение за сътрудничество в критичните и стратегически минерални суровини (каквото бе договорено миналия месец между Германия и ЕС със Сърбия);
- писмо за ангажимент да се оцени потенциалът за развитие на гражданска ядрена програма в Сърбия;
- документи за намерение за сътрудничество в здравеопазването, земеделието, иновациите, туризма.
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis