Присъединяването на Сърбия към ЕС ще бъде блокирано, ако нейният президент Александър Вучич пътува до Москва през следващия месец за парада на 9 май, съобщават в. „Файненшъл Таймс“ и британският „Телеграф“.
„Руските държавни медии съобщиха, че Александър Вучич ще бъде един от чуждестранните високопоставени гости на Червения площад. Очаква се и представителни части на сръбската армия да участват в парада. В отговор на това европейците предупредиха Вучич, че посещението му ще бъде нарушение на критериите за членство в общността и ще провали амбициите на страната му за членство в ЕС. Балканската държава отдавна се опитва да ухажва както Европа, така и Русия. На 9 май тя ще може да угоди само на едната страна.“ - пишат двете авторитетни медии.
Самият Вучич потвърди още през месец март в телефонен разговор с Владимир Путин, че ще пътува до Москва и че ще се срещне с руския президент.
„Трябва да се уверим, че те разбират, че някои решения имат своята цена. Последицата е, че те няма да се присъединят към Европейския съюз;" - заяви Йонатан Всевиов, генерален секретар на естонското министерство на външните работи.
„Руснаците работят упорито, за да осигурят присъствието на някои хора. За нас това ще бъде важен тест. По принцип това, което наблюдаваме, е дали те са на наша страна или играят в другия отбор.“ - категоричен е Всевиов.
Кая Калас, върховен представител на общността по външната политика, заяви, че външните министри на ЕС са обсъдили на срещата им в Люксембург въпроса за участието на делегати от страни кандидатки за ЕС на церемонията в Москва.
„Това, което също така беше обсъдено много ясно и казано от различни държави членки, е, че всяко участие в парадите или честванията на 9 май в Москва няма да бъде приемано с лека ръка от европейска страна, като се има предвид, че Русия води пълномащабна война в Европа.“ - подчерта тя след срещата.
„Призовах всички държави членки, но и представители на институциите, да посещават Киев колкото е възможно повече, за да покажем наистина нашата солидарност и че сме с Украйна“, отбеляза Калас.
Сърбия подаде молба за присъединяване към общността през 2009 г., а от 2012 г. е със статут на кандидатка за членство.
През последните години разговорите за присъединяването ѝ са в застой заради очевидната ѝ подкрепа за незаконното нахлуване на Русия в Украйна. Белград отказва да се съобрази със санкциите на Запада срещу Русия в отговор на войната, които мнозинството от държавите в ЕС, изискват като критерий за членство.
Русия притежава единствената сръбска петролна рафинерия и отказва да я продаде, което оставя икономическата стабилност на Сърбия зависима от Москва. /БГНЕС
Коментари (0)