Без съгласието на сърбите няма да има ревизия на Дейтънското споразумение. Това заяви президентът на Сърбия Александър Вучич, отговаряйки на въпрос на журналисти да коментира телефонния разговор между новоизбрания хърватски президент Зоран Миланович и турския президент Реджеп Тайип Ердоган, които са обсъдили, по информация на хърватски медии, перспективите за ревизия на Дейтънското споразумение, предава руският информационен портал EA Daily.
„Всеки има право да обсъжда всякакви теми, всеки разговор е добър и аз не съм против те да говорят. Позицията на Сърбия е, че няма нови решения без съгласието на трите държавнообразуващи народа, което означава, че сърбите трябва да бъдат попитани и те трябва да приемат тези промени. Без сърбите няма да има ревизия на Дейтънското споразумение “, заяви сръбският президент. В същото време Вучич добави, че "е много трудно сърбите да бъдат убедени" в необходимостта от ревизия на споразумението.
Сегашното политическо деление на Босна и Херцеговина и структурата на нейното управление са договорени общо като част от Дейтънското споразумение. Според него Босна и Херцеговина се разделя на две части – Федерация Босна и Херцеговина (в която влизат териториите, населени предимно с бошняци (босненски мюсюлмани и хървати) и Република Сръбска (населена предимно с босненски сърби).
На 13 ноември 2002 г. Скупщината на Съюзна република Югославия ратифицира Дейтънското споразумение, като потвърждава, че Югославия няма териториални претенции към Босна и Херцеговина. И трите главни действащи лица Франьо Туджман, Слободан Милошевич и Алия Изетбегович вече не са между живите. Висшият представител на ООН в Босна и Херцеговина, Педи Ешдаун смята, че Дейтънското споразумение е основа, но не и окончателно решение за Босна и Херцеговина и че евентуални изменения би трябвало да произлязат от самата Босна и Херцеговина.
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление