3 Декември, 2024

Вучич обвини ЕС, че изнудва Сърбия

Вучич обвини ЕС, че изнудва Сърбия

Заради опасения от санкциии Белград гласува за изключване на Русия от Съвета на ООН по правата на човека

Сърбия гласува за прекратяване на членството на Русия в Съвета на ООН по правата на човека заради заплахата от санкции срещу нея, заяви президентът Александър Вучич.

Общото събрание на ООН гласува за спиране на участието на Русия в Съвета по правата на човека на ООН заради събитията в Украйна. Резолюцията беше подкрепена от Сърбия, наред с други страни. Решението лишава Русия от правото да гласува и да се изказва в Съвета.

"Има въпроси, засягащи не само този вот. Хората се питат защо не сме гласували против или защо не сме се въздържали. Но ако се въздържим, и едните, и другите ще са срещу нас, натискът ще стане още по-голям. А днес се решава съдбата на Сърбия - дали ще бъдем изключени от пакета от петролни санкции, точно сега", каза Вучич в ефира на РТС.

Той припомни, че санкциите на ЕС, приети по-рано, позволяват на Сърбия да внася петрол до 15 май, а "след това - нито от Русия, нито откъдето и да било другаде, тъй като "Газпром нефт" е основният собственик на сръбската петролна индустрия (NIS).

"Всеки момент сме заплашени от това, което хърватската преса нарича "ядрен удар" срещу Сърбия. Не става дума за истински ядрени ракети, а за санкции срещу Сърбия и спиране на европейския ѝ път", каза президентът.

Вучич също така повтори, че Сърбия е единствената страна в Европа, която не е наложила санкции срещу Русия. В същото време той няколко пъти повтори, че самият Белград не бива да попада под удари, за да устои на външнополитическия натиск и да запази икономическия растеж.

"Ние сме военно неутрална държава, но не сме политически неутрална държава, ние сме на европейския път", посочи президентът.

Той обясни, че ЕС е отложил решението за внос на петрол до 18:00 часа, за да види как Сърбия ще гласува за изключването на Русия от Съвета по правата на човека на сесията на Общото събрание на ООН, която започна в 16:00 часа.

„Те не могат да изнудват мене, но изнудват страната“, отбеляза президентът.

През март Вучич заяви, че новите мерки на Съвета на ЕС срещу руския енергиен сектор не засягат интересите на Москва или Брюксел, а на Сърбия. Според сръбския лидер европейците са си оставили възможност да работят с "Газпром нефт" на своя територия и да внасят от Русия, но трети страни, в които рафинериите или компаниите са собственост на руснаците, няма да могат да изнасят или внасят петрол.

Държавната компания, оператор на петролопровода JANAF, който доставя суров петрол през Хърватия до Naftna Industrija Srbije (NIS, "Газпромнефт" притежава 65,15 %), обяви, че спира изпомпването на петрол за неопределено време от 15 май до отмяната на санкциите във връзка със събитията в Украйна. През януари NIS подписа нов едногодишен договор с JANAF, която доставя руски суров петрол от Хърватия, за 3,2 млн. тона.

В обръщение към гражданите на 2 март сръбският президент Александър Вучич заяви, че сръбските власти подкрепят 4 от 13-те точки на резолюцията на ООН, осъждаща действията на Русия в Украйна - тези, които не включват санкции и изземване на собственост на руски компании в страната. Според него кризата, свързана с военните действия в Украйна, се отразява драматично на Сърбия, която се намира под огромен външнополитически натиск.

Президентът каза също, че в следизборния период ще говори с всички, както и с Ивица Дачич и всички останали, и че ще каже лично на всички какво мисли за работата им.

"Това не означава, че не искам да говоря с Дачич и социалистите и че не искам да говоря с никого, искам да говоря с всички. Това е и мое конституционно задължение", каза Вучич.

По повод изборите Вучич изяви каза, че има голям интерес неговата партия (СНС) да отиде на предсрочни парламентарни избори, но той не е съгласен с това, защото носи отговорност пред държавата.

„Държавата трябва да е над партийните интереси“, каза Вучич и допълни, че с новите парламентарни избори съставянето на ново правителство ще се отложи поне с 10 месеца, а според очакванията му новото правителство ще бъде съставено преди законово определените срокове до август.

Той посочи, че са необходими големи промени в партията, която оглавява сега, и че иска да помогне за, както каза, добър преход към това, което ще представлява бъдещето.

Запитан дали ще напусне поста на председател на СНС и кога ще стане, Вучич каза, че това със сигурност ще стане тази година, но не знае в кой месец, тъй като зависи от други неща и идеи.

"Единственото, което ми е в главата, е как да измъкнем страната от проблемите, за които нито сме виновни, нито отговорни“, подчерта Вучич.

По повод разговора с Владимир Путин Вучич каза, че са говорили за всичко дълго време.

"Беше честен разговор, добър, коректен, говорихме за газ, петрол, NIS", каза Вучич.

Той добави, че Путин е искал да го информира за ситуацията в Украйна, за Буча и за плановете, и да предаде, че всичко върви по план.

"Казах му, че не е длъжен да ми казва това, че съм представител и президент на малка държава, която не смята, че решава съдбата на света. Ние сме малка, атакувана държава, но връзката с него е специална за сръбския народ и му благодаря за това“, каза Вучич. /БГНЕС

Сподели:
КС на Румъния отхвърли искането за касиране на вота за президент

КС на Румъния отхвърли искането за касиране на вота за президент

Ръководителят Мариан Еначе даде обяснение относно вота в чужбина с аргумента, че той не е бил оспорвани

Шолц към Зеленски: Казах на Путин - прекратете тази война

Шолц към Зеленски: Казах на Путин - прекратете тази война

Украинският президент е изтъкнал отново от какво се нуждае страната му, за да се защити от масирания ракетен обстрел на окупаторите

WP: Байдън увеличава военната помощ за Украйна поради опасения от нова политика на Тръмп

WP: Байдън увеличава военната помощ за Украйна поради опасения от нова политика на Тръмп

Според представител на администрацията Белият дом е взел решение да окаже подобна помощ, въпреки проблемите с американските запаси