28 Ноември, 2024

Вучич се опитва да печели време, за да затвърди властта си

Вучич се опитва да печели време, за да затвърди властта си

Александър Вучич

Косово и санкциите срещу Русия са препъни камъните пред партията на сръбски президент

Президентът на Сърбия Александър Вучич разпусна парламента и насрочи предсрочни парламентарни и общински избори за 17 декември, по-малко от две години след като неговата Сръбска прогресивна партия (СПП) спечели последния вот.

"Живеем в трудни за целия свят времена, във времена на глобални предизвикателства, войни и конфликти, когато е необходимо всички да бъдем единни в опазването на жизненоважните национални и държавни интереси на Република Сърбия", заяви Вучич.

Широко разпространено е мнението, че сръбският президент се стреми да спечели време, за да затвърди властта си, докато се опитва да измисли как най-добре да нормализира отношенията си с независимото, предимно албанско Косово, което Сърбия все още разглежда като своя южна провинция, се казва в анализ на "Гардиън".

Няколко сръбски опозиционни партии официално поискаха провеждането на вота през септември, след като коалиционното правителство не прие исканията на масовите протести, избухнали след поредните престрелки през май, при които загинаха 18 души, половината от които деца.

Организаторите на протестите обвиниха управляващата партия и подкрепящите правителството медии, че подклаждат култура на насилие. Парламентарните избори ще съвпаднат с местния вот в 65 общини, включително в столицата Белград.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, заяви при посещението си в Белград на 31 октомври, че Сърбия и Косово трябва да увеличат усилията си за нормализиране на отношенията след неотдавнашното избухване на насилието, ако искат да се присъединят към ЕС.

Белград също така ще трябва да подкрепи западните санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна, да изкорени корупцията и организираната престъпност, да реформира икономиката и да подобри съдебната система, бизнес климата и състоянието на правата на човека, заявиха от блока.

На последните избори консервативната СПП - която е на власт от 2012 г. - и нейните партньори спечелиха 120 от 250-те места в парламента. Вучич, който е твърдолинеен шовинист, беше избран за втори мандат като президент.

Основните опозиционни партии в Сърбия бойкотираха изборите през 2020 г. и осъдиха процеса като нито свободен, нито справедлив.

Анализатори твърдят, че ходът на президента има за цел и да укрепи собствената си подкрепа и да реформира СПП, чиято популярност спадна след месеци на опозиционни протести и след двете масови стрелби през май.

Проучванията сочат, че водената от СПП коалиция ще получи около 44% от гласовете и ще трябва да търси съюзници, за да получи мнозинство. Центристкият опозиционен блок "Срещу насилието" има около 38%, а ултранационалистическите и проруските партии могат да спечелят общо 11%.

Вучич подаде оставка като ръководител на СПП през май, но все още има значително влияние в партията. Опонентите обвиняват него и съюзниците му в автокрация, задушаване на медиите, изборни измами, насилие, корупция и връзки с организираната престъпност.

Гражданите на Косово смятат, че решението на Вучич да свика избори отчасти обяснява защо той не се съгласи с решението на САЩ и ЕС за управлението на Северно Косово след петчасови срещи в Брюксел миналата седмица с участието на висши лидери на ЕС.

Въпреки че Прищина се съгласи с всички части на плана, който беше представен на лидерите на Сърбия и Косово на отделни срещи предишната събота, Вучич отказа да го подпише.

Косово отдавна подозира, че Сърбия няма да подпише никакво споразумение за самоуправление на северните общини, където населението е с преобладаващо сръбско, защото това би било стъпка по пътя към официалното признаване на Косово от Белград.

Фон дер Лайен каза на Вучич и косовския премиер Албин Курти, че ЕС очаква Сърбия и Косово да спазват споразуменията, които сключиха в Охрид, Северна Македония, тази година за нормализиране на отношенията си.

Председателят на Еврокомисията се срещна с Вучич в Белград ден след като поиска от Сърбия да "изпълни фактическото признаване на Косово".

След срещите си в Брюксел висшите лидери на ЕС призоваха ръководството на Косово да продължи с плана за самоуправление, известен като асоциация на общините със сръбско мнозинство, а Сърбия да изпълни признаването. /БГНЕС
Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство