35 години след като тогавашният сръбски диктатор Слободан Милошевич даде старт на идеята за Велика Сърбия в Косово, сегашният президент Александър Вучич тръгва по неговите стъпки.
През юни 1989 г. в местността Газиместан, недалеч от Прищина в Косово, Милошевич докара стотици хиляди от цяла Сърбия с цел да обедини всички сърби. Тогава той произнесе известната фраза „никой няма право да бие сърбите“.
Бъдещият му министър на информацията и сегашен държавен глава на Сърбия днес организира първия Събор на сръбския народ.
Вучич и президента на Република Сръбска Милорад Додик дадоха начало на „Един народ, един събор – Сърбия и (Република) Сръбска“ в Белград.
“Молитва за сръбския народ” отслужи сръбският патриарх Порфирий в църквата Свети Сава. Участват редица официални лица от държавното ръководство на Сърбия и РС. Предстои “съвместно заседание” на двете правителства.
“Сръбският народ се събира днес за духовно единство и мир между всички хора и всички народи, за наше добро, но и за доброто на всички, които живеят с нас и около нас”, каза Порфирий след молитвата.
Александър Вучич изпрати послание за "мир и братска любов".
„Молим се всички разногласия да останат зад нас, да изпратим послание за мир, хармония и братска любов, да кажем на висок глас, че сръбският народ иска най-много мир, защото винаги е плащал най-високата цена, когато е нямало мир. Ние живеем в хармония и взаимно уважение с нашите съседи, за да напредваме заедно и да избираме собственото си бъдеще“, каза Вучич в профила си в Instagram.
"Времената са трудни. Има много предизвикателства и историята е научила сърбите, че само в единство могат да намерят силата и мъдростта, необходими за спасяването на народа и страната от неумолимия ход на историята", добави той.
Общосръбският събор се организира с цел “да изпрати послание, че сърбите, където и да живеят, са един народ, че се стремят към едни и същи цели, имат обща история и насърчават мира и добрите отношения в региона”, пишат сръбските проправителствени медии.
Министърът на информацията Деян Ристич заяви, че “съборът е в духа на националната традиция и че е необходимо да се подчертае националното единство и съгласие по най-важните държавни въпроси”.
“Призивът на президента Вучич да се съберем не само в Белград, но в цяла Сърбия и РС, във всички области, където живеят нашите сънародници, е призив за връщане към изконните национални ценности и идеали на нашата нация”, добави той.
Президентът на Република Сръбска Милорад Додик дойде на Общосръбския събор директно от икономическия форум в Санкт Петербург, където (за пореден път през последните месеци) се срещна с президента на Руската федерация Владимир Путин. Преди пътуването си до Русия, Додик, говорейки за днешното събиране, каза, че "общосръбският събор на Сърбия и Република Сръбска ще приеме документ, в който всичко, което сърбите мислят, ще бъде казано на правен и приемлив език, който е израз на сръбските ценности.”
“Ние искаме нашите хора да бъдат защитени в Словения, в Хърватия. Ние искаме нашият народ да има свой статут в Черна гора“, отсече Додик.
Външният министър Марко Джурич каза, че Сърбия ще подпише споразумения и меморандуми в много области с “братската Република Сръбска”.
През деня са предвидени още редица дейности, а централното отбелязване на проявата ще се проведе на Площад на Републиката от 17:00 ч. местно време (18 българско)./ БГНЕС
Свят
Вучич тръгва по стъпките на диктатора Милошевич - ще възражда Велика Сърбия
Автор: Димитър Иванов

Александър Вучич
Общосръбският събор се организира с цел “да изпрати послание, че сърбите, където и да живеят, са един народ"
Фактор
Още от Свят
Хърватският военен министър: Украйна удържа руската армия, както Вуковар удържаше сръбската през 1991 г.
Хърватският военен министър: Украйна удържа руската армия, както Вуковар удържаше сръбската през 1991 г.
От Fox News: Доналд Тръмп е разочарован от Путин
„Забраната на руския „сенчест флот“, който транспортира нелегален петрол през Балтийско море, би била лесна цел за натиск.
Украйна унищожи рекорден брой руски артилерийски системи за ден
Великобритания има малко повече, пише Forbes. Застрашена ли е руската артилерия от изчезване?