Ще чуят ли Путин и патриарх Кирил молбата на литовците
С продължаването на руската война в Украйна смущенията сред православните в Литва нарастват, както и недоверието на литовското общество към тях., подчертава Двери. Православната църква там в момента е със статут на епархия към РПЦ. Увеличава се броят на клириците и миряните, които искат да се отделят от Московска патриаршия. Алтернативи се търсят в създаване на юрисдикция към Константинополската патриаршия (по подобие на Православната църква в Естония), в получаване на автономен или автокефален статут, в преименуването на църквата в Православна църква в Литва и др.
Пред синода в Москва Литовският митрополит Инокентий е заявил, че въпросът е всъщност да се приведе статутът на църквата в Литва в съответствие с реалността, тъй като и днес всички решения се вземат от нейната йерархия независимо: „Нашата църква не е московска или руска, а литовска, всички решения за нейното управление се вземат в Литва. При пълно отсъствие на каквито и да било финансови връзки с Московската патриаршия ние поддържаме канонична и молитвена връзка с църквата-майка и вярност към традициите на руското православно благочестие“, заяви митрополит Инокентий. Сега Православната църква в Литва има каноничен статут на епархия на РПЦ. Статутът на самоуправляваща се църква се предоставя с патриаршеския томос в съответствие с решението на поместния събор.
Митрополит Инокентий счита, че с приемането на неговата молба за разглеждане е направена много важна стъпка към придобиването на по-голяма независимост за Православната църква на Литва. „Бих го нарекъл, подчерта той, „историческо събитие“." В същото време той заяви, че мнозинството от православните в Литва не са търсили съдействие от Вселенска патриаршия, а "остават верни на Литовската църква, която е в канонично общение с Московска патриаршия". Той е поискал и среща с премиер-министъра г-жа Ингрид Шимоните, "за да се обсъди създалата се ситуация".
В обсъждането на молбата на митрополит Инокентий Руският патриарх Кирил е заявил, че "ние сме длъжни да помислим за ситуацията, която възниква във Вилненска епархия и как да съдействаме за това, че православната църква в Литва да може да отговори на съвременните предизвикателства и същевременно да служи на високите пастирски задачи, които стоят пред нея".
Синодът на Московска патриаршия е назначил комисия за разглеждането на молбата, се казва в съобщението на сайта на Московска патриаршия. В официалната новина не се споменава какъв конкретен статут е поискал Литовският митрополит. Прави впечатление, че в състава на комисията няма нито един представител на Литовската църква, в това число и епархийският архиерей митр. Инокентий.
В Литва, преобладаващо католическа страна (близо 90%), православните са едва 5% от населението. Днес на тях се гледа с недоверие като одобряващи руската агресия срещу Украйна и проводници на руската политика в страната. Литва беше първата съюзна република, която напусна СССР през 1990 г.
Самият митрополит Инокентий е роден през 1947 г. в Русия, Новгородска област, и е завършил международни отношения. На 34 г. става клирик и служи в различни епархии на РПЦ, включително и като управляващ Сурожката епархия (във Великобритания и Ирландия). От 2010 г. е назначен за Вилнюски и Литовски архиепископ, повишен през 2016 г. в сан митрополит. /БГНЕС
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски