24 Ноември, 2024

Митрополитът на Чикаго: Всички, които настояват да бъдат отворени храмовете на Възкресение, са фарисеи

Митрополитът на Чикаго: Всички, които настояват да бъдат отворени храмовете на Възкресение, са фарисеи

митрополит Натанаил, снимка: Doxologia INFONEWS

Митрополитът на Чикаго г-н Натанаил (Американска Архиепископия, Вселенска Патриаршия) даде интервю на Апостолос Зупаньотис за гръцкия вестник в Чикаго GREEK NEWS, във връзка с взетите строги мерки от Архиепископията по отношение предотвратяване разпространението на коронавирусната инфекция, както и конкретните мерки, взети в диоцеза на Свещената Чикагска Митрополия относно черкуващите се стотици хиляди православни християни. 

Митрополит Натанаил е най-младият член на Свещения Епархийски Синод на Архиепископията на Америка, но през последните 30 дни от кризата с коронавируса, която промени всичко в Америка, той се наложи да вземе някои наистина трудни решения.

«Решението да бъдат преустановени Литургиите в цялата Митрополия на 15 март в неделя, беше най-трудното решение, което съм взимал като Митрополит», заяви г-н Натанаил в ексклузивното интервю за GREEK NEWS.

До тогава указанията бяха свързани с най-големия брой хора, на които е позволено да участват в едно събиране – до  250 души. Но Митрополит Натанаил е потърсил съвети от експерти и се е убедил, че този регламент се основава на крайно неточна информация.

«Ако бях позволил да продължат Литургиите, както беше предвидено, животът на хиляди хора в Църквата онази Неделя, както и другите, които щяха да влязат в контакт помежду си след Литургиите, биха попаднали в опасност. Потърсих допълнително експертно мнение, изследвах цялата информация, поставих няколко въпроса, молих се и след това предприех действия».

Решението ми беше одобрено от абсолютното множество вярващи на Свещената Митрополия, с изключение на една малка група, на така наречените „Ефремити“, които са известни със своето послушание към Блаженопочившия Старец Ефрем от Аризона, в един местен Μонастир в Илинойс. Някои от тях осъществяват натиск чрез протестни писма към Архиепископа на Америка г-н Елпидофор и Митрополита на Чикаго Натанаил, за да разрешат богослуженията да бъдат достъпни за вярващите по време на Страстната седмица, т.е. да бъдат отворени храмовете за тях.

«Достатъчно беше да науча, че тези хора са съвременните книжници и фарисеи от древността. Виждал съм и съм преживял тяхната истинска същност», заяви Митрополит Натанаил.

«Те са егоисти и тяхното „аз“ и гордост се намират в основата на техните действия. Те подкрепят сляпото послушание да избират „духовни старци“, независимо от това дали напътстването, което получават е съгласно Учението на Църквата, или не.  Те защитават сериозните порицания, дори и изгонването от Църквата, но когато старците им ги наложат за техните морални прегрешения, те отказват да ги приемат, както и когато Църквата иска временно преустановяване на Евхаристията».

Високопреосвещеният заяви, че да постигнат своето, те търсят вратички в здравните указания на властите и Учението на Църквата.

«Ще работят спокойно, така че онези, които са извън техния лагер, да не разберат какво планират. Наскоро, една лекарка от тази група изпрати едно послание към много хора, включително и към моите клирици, осведомявайки ги, че по някакъв начин короновирусът вече не се предава по въздуха. Това лице е стигнало до извода, че нашите църкви (храмове) трябва отново да бъдат отворени. Тогава един клирик от тази група поиска подкрепата и на другите лекари в една кампания за натиск върху мен, с цел да ме сплашат отново да отворя храмовете, въпреки указанията за обществото здраве, съветите на лекарите от нашата Митрополия и решенията на Свещения Епархийски Синод. Аз наистина съм натъжен от такъв вид поведение».

Митрополит Натанаил заяви, че е разочарован, тъй като по време на тази световна криза – в едно време, в което сме призовани да се обединим, да се погрижим един другиго и да оставим доброто в нас да се прояви, тази група, включително клирикът, който принадлежи в този лагер, решава да сее разногласия по такъв начин, че да постави в опасност живота на хората.

«Тяхното твърдение да се назовават „отци“ е много спорно, когато настояват да поставят в опасност вярващите – и самата Църква. Ако това преувеличаващо шумно малцинство има такова поведение, ще трябва искрено да преразгледат участието си в тази Църква. В тези исторически времена, когато Църквата се намира под огромен стрес (натиск), само нашата комбинативност ще ни изведе към светлината. Насърчаването или приемането на дневния ред на фундаменталистките виждания, ще навреди на всички нас».

На въпроса защо Свещеният Епархийски Синод не е имал обща позиция от самото начало, а е оставил подробностите по преценка на всеки Митрополит, Митрополит Натанаил, заяви:

«От първото заседание на 14 март 2020 г., Свещеният Епархийски Синод, остана единен около подхода си по въпроса за Covid-19. От гледна точка на общественото здраве, отговорите за Covid-19 не изискват задължително еднообразие, за да останем обединени. В действителност, Синодът беше единодушен, когато заяви, че местните Йерарси имат отговорността да вземат необходимите решения въз основа на нуждите на конкретния район. Това е важно, защото Свещеният Синод и Йерарсите, не вземат решения въз основа на тяхното мнение, а се основават на напътствията, предлагани от службите за обществено здраве и лекарите».

Във връзка с пандемията, г-н Натанаил заяви, че има десетки енориаши в шестте (6) щата на Митрополията на Чикаго, които са били положителни за вируса Covid-19. И така, доста гръкоправославни, особено от района на Чикаго, загубиха живота си заради болестта.

«Някои от нашите енории бяха ударени от множество случаи на коронавирус между вярващите», заяви той, като отбеляза, че са издадени напътствия към клириците да записват случаите и вероятните жертви, с уважение към личните данни на нашите хора.

Относно клириците на Митрополията, той каза, че с Божията помощ и с допълнителните превантивни мерки, няма нито един клирик положителен към коронавирус.

«Нашите клирици бяха инструктирани да останат твърди в периода на тази пандемия. От тях се очаква да продължат да предлагат своята пастирска грижа на нашите хора, но трябва да следват всички мерки за сигурност и защита, които са предвидени от CDC* и местните власти. Това беше подчертано, особено към онези клирици, които са изложени на най-голяма опасност да се разболеят от Covid-19 или когато се грижат за някой от семейството им, който се намира в това положение».

На въпроса какво прави Митрополията и нейните организации за справяне с хуманитарните аспекти на кризата, Митрополит Натанаил каза, че от първите дни на пандемията в Съединените щати, Митрополията е взела мерки да оцени хуманитарната криза, която беше предизвикана от Covid-19. 

«Към този момент, главният отговор на тази криза идва от нашите енории, които реагират на Covid-19 всеки път и като едно семейство. Общностите със средствата, които разполагат предоставят незабавна финансова помощ и снабдяване с хранителни продукти членовете на нашите общности и на по-широката общественост.

Понеже не всички са подготвени да приемат такава помощ от Църквата, Митрополията определи една програма, която ще помогне на хората да си намерят работа по време на кризата с Covid-19, така че да могат да посрещнат нуждите на своите семейства. Благотворителната организация на Чикагската Митрополия е предоставила финансова подкрепа на местните хранителни банки и на шестте (6) щата в нашата Митрополия, като е увеличила наличните средства в „Благотворителния Фонд“.

Местните клонове на Благотворителната организация са предоставили помощ по много начини: раздали са храна директно на семействата и на местните социални кухни. Беше създадена една телефонна мрежа с възрастните членове на енориите. Бяха ушити защитни маски, които ще бъдат разпределени в местните домове за възрастни хора и болниците. Като цяло, вярваме, че тази хуманитарна криза ще продължи поне една година. Надявам се и се моля, че личностите и организациите, които имат влияние ще бъдат над нещата, ще сътрудничат и ще помогнат за разработването на една програма за помощ, която може да бъде запазена и в дългосрочен план. Имаме уникалната възможност да станем по-авторитетна, състрадателна и обединена Църква, за да се изправим пред кризата. Ние сме изправени пред предизвикателството като всеки от нас е на разположение да действаме за доброто на всички».

На въпроса какво казва на вярващите на тази Пасха, която е по-различна, от това, което всеки може да си представи, Митрополитът на Чикаго заяви, че се възхищава на жертвите, които правят хората около него, по-специално на тези, които всекидневно се борят на първа линия с единствената цел нашата защита и грижата към нас.

«Те не са в позиция да избират за кого да се погрижат – нещо, което означава, че те всеки ден най-вероятно са изложени на коронавируса. Вярващите разбират, че в такъв период, не само сме призовани да издигнем собствения си личен кръст, но и да помогнем да вдигнем тежестта от обществото. Не можем да кажем много повече неща на нашия вярващ народ. Те разбират, че Великата (Страстната) седмица и Пасха не могат да бъдат празнувани както предишните години. Те вече са се примирили с това, и им благодаря, защото направиха тази жертва с радост, за общото благо на обществото.  Но ние сме се ангажирали да пренесем Страстната седмица и Пасхата в домовете на вярващите. Всички ще се молим, отделно, но не сами, през целия този период».

По време на Великата седмица, Митрополит Натанаил ще продължи практиката, която следва от началото на кризата, да извършва Литургия само в Митрополитския храм.

Като предаде своето послание към читателите на нашия вестник GREEK NEWS, Митрополит Натанаил заяви:

«Както празнуваме Пасха, насърчавам вашите читатели да намерят надеждата за Пасхата, за Възкресението, дори и в най-непознатите и неудобни моменти на живота. Особено в тези трудни времена, сме призовани да влезем в празния гроб на Христос, когато се чувстваме сами или изоставени и да позволим на Светлината на Възкресението да проникне в нашия живот, когато се чувстваме уплашени или обзети от безнадеждност (отчаяние). Христос Воскресе! Воистину Воскресе!».

Превод: Йордан Георгиев, Doxologia INFONEWS

Сподели: