В народната традиция той е популярен като Голяма Богородица
В представите за Божията Майка българинът е запазил почитание към нейната непорочност, справедливост и вълшебна сила. Затова Богородица има много превъплащения. Предците ни вярвали, че ако преспиш на свято място и си пожелаеш нещо хубаво, с благословията на Богородица то ще се сбъдне. Рано сутринта носели в църквата всички плодове, които е родила земята, за да ги осветени от свещеника за благополучие на семейството.
Отколешна е традицията краят на Богородичния пост да се отбелязва с празнична семейна трапеза или общоселски събор. Всяка къща коли курбан агне, който нарича на Божията Майка. Раздава се богородична пита за здраве и късмет.
Жития на светците
12 август
Свети мъченици Аникита и Фотий
Анкита и Фотий били сродници от Никомидия, живели по време на големите гонения срещу християните. Заради вярата в Бог, били осъдени на смърт чрез изгаряне през 305 г.
13 август
Преподобни Максим Изповедник
Днес църквата отбелязва деня, в който мощите на светия отец били пренесени от лобното му място в Цариград.
На тази дата се почетат паметта и на свети Тихон Задонски.
14 август
Свети пророк Михей
Михей живял във времето на пророк Исая. Призовавал еврейския народ да се разкае за развратния си живот и предсказал времената на благодат и мир, денят, в който ще дойде Спасителя на земята, добрините и саможертвата, които ще направи в името на човешкия род.
15 август
Успение на пресвета Богородица
След възнесението на Христос, света Богородица останала да живее с апостоли в Йерусалим. Един ден докато се молела получила известие от архангел Михаил за близката си смърт. Сбогувала се с учениците на Исус, без Тома. На третия ден той отишъл да до пещерата, където било положено тялото й, за да се утеши. Учудването му било огромно, когато видял, че мястото е празно. Оттогава апостолите повярвали, че пресветата Майка е възкръснала възнесла в небесата.
16 август
Пренасяне неръкотворния образ Господен от Едеса в Цариград
Когато цар Авгар господствал в юдейското царство тежко се заболял. Чул за чудесата на Христос и поискал от живописеца Ананий да изпише светлия му образ.
Ананий с радост приел молбата, но всички опити да нарисува лицето на Исес останали напразни. Христос сам го повикал при себе си, умил лицето си с вода, избърсал го с един убрус. На кърпа се изписал неговия неръкотворен образ, който дал живописеса, заедно със своята благословия.
Цар Авгар получил изцеление, а убруса сложил над градските порти на Едеса, където вярващите се покланяли на образа Господен.
Църквата почита днес и свети мъченик Диомед и преподобни Йоаким Осоговски.
17 август
Свети мъченик Мирон Презвитер
Мирон бил свещеник по времето на Деций, заклет иконоборец. На връх Рождество Христово в храма, в който служил, разгневени езичници хвърлили отеца в нагорещена пещ, но той останал невредим. Чудото не вразумило езичниците, които свлекли кожата на мъченика от главата до нозете, но той пак оцелял.
Мирон умрял мъченически, посечен пред очите на християните.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците