Свързани с горещото лятно слънце, с умирането и възкръсването на всяка нова стопанска година, в тях е заложената християнската идея за доброволната жертва – тази, която винаги е била най-скъпа на Господ.
Еньовден, 24 юни, е един от най-колоритните летни празници, съчетал древни вярвания и представи, магически практики и ритуали.
В представите на българите в този ден „св.Еньо започвал да кърпи кожухчето си”, а Слънцето ставало по-рано от всякога. Тогава то било особено игриво и благодатно. Затова всички ставали още преди да изгрее, търкаляли се в росата по ливадите, за да са силни и жизнерадостни. Девойките изнасяли навън чеиза си, за да гоблагослови Слънцето. Младежите палели огньове и ги прескачали, за да силни и жизнени. Жените и мъжете се качвали по баирите, гледали сенките си и гадаели дали ще са здрави през годината.
Отколешна традиция е да се берат билки на Еньовден. Познавали ги врачки и баячки, които свивали еньовденски китки, с които се кичели и млади, и стари; лекували всякакви болести. На Еньовден гадаели за женитба, за късмета на момите и ергените.
Ключово място в празничната обредност на Еньовден има обичая ‘еньова буля’. Той се изпълнява за осигуряване на добра реколта и в него участвали само девойки.
На 29 и 30 юни българите отбелязват два празника, свързани с християнските апостоли Петър и Павел. В народния календар те са популярни като Петровден и Павльовден.
Петровден бележи края на петровденския пост, когато по стар обичай отговяват с варено пиле и празнични погачки.
В празничните дни жените не работят. Ходят на тържествена литургия в църквата. Правят общоселски курбани в памет на светците и тържествен молебен за здраве и благополучие.
Именници: Именници днес са Еньо, Енчо, Ена, Енина, Еница, Енка, Радена; Петър и неговите производни, Камен, Каменка, Каменчо, Кашо, Качо и др; Павел, Павлина и техните производни.
Жития на светците
24 юни
Свети Никита, епископ Ремесиански
Никита се прочул като всеотдаен проповедник на Евангелието между славяните в Нишко-Пиротската област. Живял и умрял в името на Христос.
Днес църквата отбелязва още рождението на св.Йоан Предтеча и Кръстител Господен.
25 юни
Света преподобномъченица Фаврония
Инокиня Феврония била известна със своята хубост и доброта. Запленен от красотата й езичникът Селим поискал ръката й. Вместо него тя пожелала своя единствен Бог и намерила смъртта си. Мнозина виждали на гроба светлия й лик, а други - вярвали в чудесата, които ставали там.
26 юни
Преподобни Давид Солунски
Давид се отдал на отшелнически живот близо до град Солун. Изучил божието слово, той мъдро наставлявал онеправданите и лекувал страдащите с чудотворната сила, която имал.
27 юни
Преподобни Сампсон Странноприемец
Сампсон бил знатен римлянин, който имал дарба да лекува всякакви болести. По негова молба император Юстиниан построил дом за болни и бедни хора, а Сампсон ръкоположил за свещеник.
28 юни
Пренасяне мощите на свети безсребреници Кир и Йоан
Църквата чества паметта на тези двама светци на 31 януари.
29 юни
Свети първовърховни апостоли Петър и Павел
Петър и Павел имат своя лична биография и свой неповторим път до славата им на апостоли. Пръв сред учениците на Иисус, Петър видял най-важните случки от живота на Спасителя и умрял за него. Евреинът Павел, с рождено име Савел, бил благословен от Бог. Чудото направило от злия езичник в добродетелен християнин, намерил мъченическата си смърт в Рим.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски