30 Март, 2025

​Религиозен календар (6 -12 юли)

​Религиозен календар (6 -12 юли)

6 юли

Преподобни Сисой Велики

Сисой познал още като дете Бог от своя учител св.Антоний Велики. Отдал се на самотен живот, постигнал голямо духовно съвършенство, той бил надарен от Бог с благодатна сила – да изцелява страдащи и болни, да гони зли сили и духове, да възкресява мъртвите. Починал в дълбока старост през 429 г.

7 юли

Преподобни Тома Малейн и Акакий

Тома и Акакий били добродетелни християни, живяли и умряли в името на христовата вяра. За мъченичество на Акакий разказвали пустинниците, станали свидетели на чудесата, които се случвали на гроба му

На този ден църквата отбелязва и мъченическата смърт на св.Неделя-Кириакия.

8 юли

Свети великомъченик Прокопий

Прокопий бил войвода по времето на цар Диоклетиан. Изпратен в Александрия да преследва християните, той станал свидетел на чудо - видял над главата си светъл кръст. Повярвал в божествената му сила, вместо да преследва християните, се заел с тяхното спасение. Обезумялата му майка го предала на Диоклетиан, който след време го наказал със смърт чрез посичане.

На тази дата църквата почита още паметта на преподобни Теофил Мироточиви.

9 юли

Свети свещеномъченик Панкратий, епископ Тавроменийски

Панкратий се родил в една година с Христос. Посветен в Христовата вяра, станал ученик на апостолите и ръкоположен за епископ на Тавромения. Умрял мъченически, жестоко пребит с камъни от яростни езичници.

10 юли

Свети четиридесет и пет мъченици, пострадали в Никопол арменски

Църквата пази паметта на четиридесет и пет мъченици от град Никопол, преследвани и жестоко убити по времето на императора езичник Ликиний. Мъчителите им отрязали ръцете и краката, а после хвърлили обезобразените им тела първо в огън, а след това - в река Ликос.

11 юли

Великомъченица Евфимия Всехвалница

При на император Маркиан царял голям смут в духовния живот на християните. Разколници и православни воювали за своите убеждения. Спорът бил решен на Вселенски събор. Различните виждания поставили в ковчега, в който била погребана св. Евфимия. След три дни отворили ковчега и видели в ръката на светицата православната изповед, а тази на разколниците – в нозете й. Така възтържествувала православната вяра.

На тази дата църквата почита още св.равноапостолна княгиня Олга и преподобни мъченик Никодим Албански.

12 юли

Свети мъченици Прокъл и Иларий

Прокъл и Иларий живяли по времето на император Траян. Презряли идолите и станали християни.

Дързостта им не останала незабелязана и езичниците ги наказали със смърт. Прокъл разпънали на кръст, а Иларий оковали във вериги и посекли пред очите на християните.

НАРОДНИ ТРАДИЦИИ И ПРАЗНИЦИ

В българските традиция в деня на свети Покопий празнуват пчеларите. Предците ни са вярвали, че той е пазител и покровител на пчелите.

На този ден по стар обичай пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват при пчелините с две бели погачи, специално изпечени за празника. Едната наричат на св.Прокопий – светец, а другата на Господ - боговица. Хлябовете оставят върху месали на земята, прекадяват ги по три пъти и ги мажат обилно с мед. После ги разчупват над главите и раздават на съседи и роднини за здраве и берекет, да има хубав и ароматен мед.

В райони, където отглеждането на мед има е стара традиции /Страджа, Сакар, Родопите, Стара планина/, се изпълнява обичаят подрязване. Стопаните отчупват по залък от всяка пита с мед и вярват, че той има магическа сила да лекува всякакви болести. Затова го крият на тайно място и го пазят до следващия 8 юли. С този мед мажат питката в чест на Баба Шарка. От него слагат на челцата и бузките на децата, момите и невестите, за да ги пази от лоши очи или урочасване, за да им е сладък животът.

Пчелата

В народните вярвания пчелите са необикновени същества. Могат да прескачат границата между видимия и невидимия свят. Имат способността да подслушват дявола, да усещат злото, но и да са вестители на доброто.

Благословени от бога, те са създадени за елексира на живота – медът, който дава сила и дълъг живот. С него те омилостивяват юди, вили и самовили; гонят зли сили и болести, посресщат орисниците и Баба Шарка и лекува корави сърца.

Сподели:
Мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам, раздават баклава и мекици за здраве

Мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам, раздават баклава и мекици за здраве

Празникът продължава 3 дни до късни часове с веселие, а на масата се сервират сладки ястия, затова още се нарича Шекер Байрам

Почитаме преп. Йоан Лествичник, завещал ни "стълбата" към духовно съвършенство

Почитаме преп. Йоан Лествичник, завещал ни "стълбата" към духовно съвършенство

През Великия пост църквата припомня тази "лествица" - покаяние, плач и смирение

Европейският съд с остра критика към Закона за вероизповеданията по казуса със Старостилната църква

Европейският съд с остра критика към Закона за вероизповеданията по казуса със Старостилната църква

В становището на ЕСПЧ се посочва, че реформата от януари 2025 г. изглежда като сериозна пречка по отношение на правната рамка за свободата на вероизповеданията, правейки я по-малко съвместима с Конвенцията за правата на човека