27 Ноември, 2024

​Религиозен календар (6 -12 юли)

​Религиозен календар (6 -12 юли)

6 юли

Преподобни Сисой Велики

Сисой познал още като дете Бог от своя учител св.Антоний Велики. Отдал се на самотен живот, постигнал голямо духовно съвършенство, той бил надарен от Бог с благодатна сила – да изцелява страдащи и болни, да гони зли сили и духове, да възкресява мъртвите. Починал в дълбока старост през 429 г.

7 юли

Преподобни Тома Малейн и Акакий

Тома и Акакий били добродетелни християни, живяли и умряли в името на христовата вяра. За мъченичество на Акакий разказвали пустинниците, станали свидетели на чудесата, които се случвали на гроба му

На този ден църквата отбелязва и мъченическата смърт на св.Неделя-Кириакия.

8 юли

Свети великомъченик Прокопий

Прокопий бил войвода по времето на цар Диоклетиан. Изпратен в Александрия да преследва християните, той станал свидетел на чудо - видял над главата си светъл кръст. Повярвал в божествената му сила, вместо да преследва християните, се заел с тяхното спасение. Обезумялата му майка го предала на Диоклетиан, който след време го наказал със смърт чрез посичане.

На тази дата църквата почита още паметта на преподобни Теофил Мироточиви.

9 юли

Свети свещеномъченик Панкратий, епископ Тавроменийски

Панкратий се родил в една година с Христос. Посветен в Христовата вяра, станал ученик на апостолите и ръкоположен за епископ на Тавромения. Умрял мъченически, жестоко пребит с камъни от яростни езичници.

10 юли

Свети четиридесет и пет мъченици, пострадали в Никопол арменски

Църквата пази паметта на четиридесет и пет мъченици от град Никопол, преследвани и жестоко убити по времето на императора езичник Ликиний. Мъчителите им отрязали ръцете и краката, а после хвърлили обезобразените им тела първо в огън, а след това - в река Ликос.

11 юли

Великомъченица Евфимия Всехвалница

При на император Маркиан царял голям смут в духовния живот на християните. Разколници и православни воювали за своите убеждения. Спорът бил решен на Вселенски събор. Различните виждания поставили в ковчега, в който била погребана св. Евфимия. След три дни отворили ковчега и видели в ръката на светицата православната изповед, а тази на разколниците – в нозете й. Така възтържествувала православната вяра.

На тази дата църквата почита още св.равноапостолна княгиня Олга и преподобни мъченик Никодим Албански.

12 юли

Свети мъченици Прокъл и Иларий

Прокъл и Иларий живяли по времето на император Траян. Презряли идолите и станали християни.

Дързостта им не останала незабелязана и езичниците ги наказали със смърт. Прокъл разпънали на кръст, а Иларий оковали във вериги и посекли пред очите на християните.

НАРОДНИ ТРАДИЦИИ И ПРАЗНИЦИ

В българските традиция в деня на свети Покопий празнуват пчеларите. Предците ни са вярвали, че той е пазител и покровител на пчелите.

На този ден по стар обичай пчеларите стават преди изгрев слънце и отиват при пчелините с две бели погачи, специално изпечени за празника. Едната наричат на св.Прокопий – светец, а другата на Господ - боговица. Хлябовете оставят върху месали на земята, прекадяват ги по три пъти и ги мажат обилно с мед. После ги разчупват над главите и раздават на съседи и роднини за здраве и берекет, да има хубав и ароматен мед.

В райони, където отглеждането на мед има е стара традиции /Страджа, Сакар, Родопите, Стара планина/, се изпълнява обичаят подрязване. Стопаните отчупват по залък от всяка пита с мед и вярват, че той има магическа сила да лекува всякакви болести. Затова го крият на тайно място и го пазят до следващия 8 юли. С този мед мажат питката в чест на Баба Шарка. От него слагат на челцата и бузките на децата, момите и невестите, за да ги пази от лоши очи или урочасване, за да им е сладък животът.

Пчелата

В народните вярвания пчелите са необикновени същества. Могат да прескачат границата между видимия и невидимия свят. Имат способността да подслушват дявола, да усещат злото, но и да са вестители на доброто.

Благословени от бога, те са създадени за елексира на живота – медът, който дава сила и дълъг живот. С него те омилостивяват юди, вили и самовили; гонят зли сили и болести, посресщат орисниците и Баба Шарка и лекува корави сърца.

Сподели:
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"

След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост

Жития на светците

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски

Жития на светците