По време те съвпадат с трите най-топли дни през годината - Чурлига(15 юли), вторият – Пърлига (16 юли) и Огнена Марина (17 юли). Празнуват ги в чест на огнената слънчева стихия. На особена почит е денят на св. Марина, който в народния календар е популярен като
Маринден
По традиция той се отбелязва и като голям църковен празник. В много селища свързват деня и с народния култ към светицата - покровителка на бурите и пожарите, господарка на змиите.
Затова на Маринден жените не работят с ножици, конци и въжета; не шият с игли и не плетели с куки, не решат косите си, за да се предпазят от змиите в полето и ливадите. Мъже близнаци палят нов жив огън, който отнасят в огнището, за да ги пази от небесните стихии, болести и зловредни насекоми.
Старо поверие е, че св.Марина имала и лечителски способности. Много хора, особено незрящи, ходят на извор или река до манастир или оброк, носещ името на светицата. Мият се с водата, която смятат за лековите и се молят на светицата да бъдат изцелени.
На Маринден празнували и всички занаятчии, които работят с огън: хлебари, ковачи, грънчари, железари, калайджии.
Българите вярват и в чудотворната сила на пророк Илия, на който посветили празника Илинден (20 юли).
Именици: Марина, Маринка, Марин, Маринчо, Маринко, Маринел, Маринела, Маринета; Илия, Илиан, Илияна, Илиана, Илико, Илина, Илка, Иляна, Елиан, Елин,Лило, Лилчо, Личо, Лиля, Лино, Лильо; Пантелей, Панто, Климент.
Жития на светците
15 юли
Свети мъченици Кирик и Юлита
Юлита живяла със сина си Кирик по времето на Диоклетиан и най-големите гонения срещу християните. Заради вярата им в Исус понесли страшни наказания. Умряло мъченически, разкъсани от диви зверове.
Днес църквата почита още паметта на св.равноапостолни княз Владимир, просветител на Русия.
16 юли
Свети свещеномъченик Атиноген и неговите 10 ученици
Атиноген бил епископ на град Пидахтон. Живеел в близък манастир, с 10 свои ученици. Заради омразата им към езическите идоли, били посечени с меч през 311 г.
На тази дата църквата отбелязва светлата памет на св..мъченица Юлия Девица и на св..мъченик Йоан Търновски.
17 юли
Света великомъченица Марина
Марина била потомка на езически жрец. Едва дванадесетгодишна обикнала Христос и загубила обичта на баща си завинаги. Понесла много страдания, минала през много изпитания, сторила много чудеса, тя посечена с меч пред очите на онеправданите християни.
18 юли
Свети мъченик Емилиан Доростолски
Емилиан бил роб при един грък християнин. Повярвал в силата на Бог, тайно отишъл при езическото капище и с чук потрошил старите идоли, а после сам се предал. В отговор на проявената дързост бил изгорен на клада.
19 юли
Преподобна Макрина
Макрина била сестра на св.Василий Велики. Не й било писано да се задоми, затова се отдала изцяло на семейството си и своите събратя. Преживяла тежка болест и много страдания, тя си отишла от този свят съвсем сама. Била тържествено погребана в присъствието на много християни.
Днес църквата почита паметта и на преподобни Дий, игумен и чудотворец.
20 юли
Свети пророк Илия
900 г.пр.Хр. в Аароновото племе се родило момче. Нарекли го Илия, което в превод значи ‘крепост Господня’. В този ден баща му имал видение – благообразен мъж кърмел го с огнен пламък новороденото, а то се смеело. Това бил знак Господен. Изпълнен с Божия промисъл, Илия много събития предрекъл, направил много добрини и чудеса за юдейския род. Оттогава еврейският народ го счита за най-великия пророк сред пророците.
21 юли
Преподобни Симеон и неговия сподвижник Йоан
Симеон бил сподвижник на Йоан, с когото се оттеглил в пустинята. Тук получил дар да пророкува и прави чудеса, но не след дълго се поминал. Неговият събрат Йоан до края на живота си прекарал в килията, където и починал на пределна възраст.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците