Жития на светците
4 март
Преподобни Герасим
Герасим бил ревностен християнин от Ливия. Много години живял в Тавианската пустиня, докато един ден се заселил близо до Йерусалим, на р.Йордан. Там създал своя обител.
През 5 век църквата била често смущавана от Евтихиевата ерес. В Йерусалим пристигнал един от водачите на тази ерес – монахът Теодосий. Скоро той станал и патриарх на вечния град, който увлякъл в лъжеучението дори самия Герасим. С помощта на Евтимий Велики праведникът възмогнал заблудата. Заживял в манастир при строг пост и молитва, където починала на пределна възраст.
Легендата разказва, че със своята святост Герасим привличал дивите зверове. А когато умрял през 475 г., един лъв дълго време тъгувал по него и умрял на гроба му.
5 март
Свети мъченик Конон градинар
Конон бил родом от Назарет. Живота си прекарал в град Мандон, Мала Азия, където бил градинар. Простоват и неук човек, той бил силно привързан към Бога. Мъченичеството му започнало при управлението на император Декия, който го принудил да принесе жертва на идолите. Заради непокорството му жестоко го мъчили. Починал в големи страдания.
На този ден църквата почита и свети мъченик Йоан Българин.
6 март
Свети мъченици, пострадали в Амория
Днес се почита мъченическата смърт на четиридесет и двама християни военачалници. Това се случило по време на император Теохил, през 840 г., когато град Амория бил обсаден от мохамеданите. Намерил се предател и градът паднал в ръцете на врага. Част от жители и войниците били избити или отведени в робство. А главните военачалници християни - хвърлени в тъмница, а по-късно - публично посечени с меч пред очите на мюсюлманите.
7 март
Свети свещеномъченици, пострадали в Херсон
Днес християните отдават почит на свещеномъчениците Ефрем, Василий, Евгений, Елпидий, Агатодор, Етерий и Капитон от Херсон. В града живеели много езичници и юдеи, и малцина християните, които жестоко преследвали. Но те не преставали да проповядват словото Христово. Заради вярата в Иисус, мъжете били благословени с чудотворството да възкресяват мъртвите, да надмогват страданията, да се борят с природните стихии. Ръкоположени в различно време за епископи на Херсон, със своите поучения и проповеди, те обърнали много езичнизи в правата вяра.
8 март
Преподобни Теофилакт, епископ Никомидийски
Теофилакт бил монах в малка обител на Черно море. Познавали го като добродетелен християнин. По предложение на цариградския патриарх Теофилакт бил ръкоположен за епископ на Никомедия, където помагал на бедни и болни, устройвал страноприемници и болници. Скоро иконоборците отново се въздигнали, подкрепяни от новия император Лъв Арменеца. Много достойни епископи, между които и Теофилакт, се опитали да противодействат на лъжеучението. За своята дързост бил изпратен на заточения, където прекарал 30 години. Починал в дълбока старост през 832 г.
Българската православна църква отдава особена почит на светите 40 севастийски мъченици. След победата над епирския деспот Тодор Комнин при с. Клокотница, българският цар Иван Асен II построил в столицата Търново храм, в чест на 40 великомъченици от Севастия. Битката станала в деня на тяхната смърт – 9 март 1230 г. Цар Иван Асен II бил тържествено посрещнат като пабедител с.Мерданя. В отговор на отдадените му почести, край селото бил построен манастир „Свети читиридесет мъченици”, който съществува и днес.
9 март
Свети четиридесет мъченици, пострадали в Севастия
По времето на император Ликиний, в арменския град Севастия се намирали 40 войници, които били християни. Императорът, ревностен идолопоклонник, издал указ всички християни да се поклонят на езическите богове. Четиридесетте смели мъже отказали да се подчинят. Хвърлили ги в тъмница, а после – в ледените води на езерото край града. За тяхната непоколебимост Бог им пратил чудна светлина, която озарила лицата на мъчениците. Когато стражарят видял чудото, съблякъл дрехите си, влязал в езерото и казал: ”И аз съм християнин!”
Обезумял, импеторът поискал незабавно смъртта им. Омъртвени, костите им хвърлили в реката, а после изгорили телата им, за да не могат да бъдат погребани. След три дни севастойския епископ Петър намерил костите на 40- те мъченици огряни от божествено сияние.
Голяма Задушница
Своята почит към починалите българите отдават по време на задушниците. В календара тя мени своето място, според датата, на която празнуваме Великден.
Според канона тя се отбелязва в съботата преди месопустната седмица, началото на която тази година е на 10 март. Като част от поминалните ритуали, в този ден хората правят равносметка на сторените добрини. Мъжете престават да пият, всички спазват благоприличие, за да не накърнят паметта на близките им, които вече са напуснали земния живот.
По традиция в навечерието на деня на мъртвите жените варят жито, овкусено със захар, орехи и стафиди. Ходят на гроба на своите починали близки, преливат го с вино и със светена вода, почистват го от треви и плевели. В тяхна памет раздават жито, ябълки и хляб, палят свещи и се молят за душите на умрелите.
10 март
Свети мъченик Кодрат Никомидийски
Кодрат бил знатен християнин. Заедно с много праведници бил доведен в град Никомеде и хвърлен в тъмница заради вярата си. Без да се бои от смъртта, младежът помагал на слабите и утешавал иноверците. Без страх застанал пред съдията Перений, на който отказал да се поклони на езическите идоли. Макар впечатлен от красноречието му, съдия осъдил светеца на смърт чрез посичане.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски