29 Март, 2025

Почитаме света Варвара - покровителка на шарката и детските болести

Почитаме света Варвара - покровителка на шарката и детските болести

Три големи празника бележат началото на Коледните народни традиции – Варвара, Сава и Никулден.

Първият се отбелязва в чест на Св. Варвара. Латинското й значение е “груба, жестока”, а в гръцкото Варвара означава “чужденка”. В библейските рисунки светицата обикновено е представяна стояща на кула с три прозореца, държаща в ръката си мълнии и гръмотевици. Понякога тя е изобразявана, държаща бокал и свещената нафора в близост до нея с артилерийски оръдия.

В народната вяра св.Варвара е сестра на св.Никола и св.Сава, за които старите българи казват: „Варвара вари, Сава пече, а Никола идва с голяма лъжица да гощава гостите”.

Начало на Коледното празнуване слага празникът в чест на великомъченица Варвара. Той се тачи преди всичко от жените в семейството, затова в народния календар е известен още като

ЖЕНСКА КОЛЕДА

Светицата почитат като покровителка на шарката и всички болести, свързани с появата на обриви. За да я омилостивят, стопанките приготвят медени пити, които раздават на пътниците. Всеки, който отчупва от питката, изрича благословия: "Да дава господ здраве вам, на челяд, на добитък и на всички!" В някои села месят малка погачка в навечерието на празника, оставят я да пренощува на полицата, край огнището. Вярват, че ако болестта хапне от сладката пита, ще се смили и ще отмине децата в къщата. Сутрин нечетен брой деца - три, пет, седем и т.н. се събират на някоя поляна, като всяко едно от тях носи дръвца и по няколко шепи зрял боб. Те правят огън, слагат боба в глинено гърне и го варят на чорба. Когато бобът омекне и преди в гърнето да е прибавено сол и лук, дете, което е изтърсак - последното дете на родителите си, изважда с лъжица от боба и слага на коляното на всяко дете по три зърна. Децата са сядат в кръг. Всяко дете изяжда зърната, като ги взема в устата си без да ги пипа с ръце. В други краища пък на този ден палели огън на кръстопът, около който децата високо скачали или разпръсквали на всички страни , за да не боледуват от шарка.

Стара традиция е на този ден, който съвпада със средата на коледния пост, по къщите да обикалят ‘варварки’. Млади девойки, облечени празнично, ходят във всеки дом и пеят песни за щастие, любов и берекет. А стопаните ги посрещат с радост и ги даряват с брашно, сушени плодове, ябълки, орехи и дребни пари.

В деня на св.Варвара във всяка къща жените варят царевица, подсладена със захар, орехи и стафиди. От нея трябва да хапне всеки, за да е здрав и бодър през годината. От царевицата дават по малко и на животните – да са пъргави и плодовити. Празничната трапеза нареждат близо до прясно измазано огнище и на нея винаги слагат освен обредна храна, медена пита, сол, пипер и шише с прясно налята вода.

Именници днес са: Варвара, Барбара.

Сподели:
Почитаме еп. Марк, влачен по улиците от еретиците, спасен от император Юлиан

Почитаме еп. Марк, влачен по улиците от еретиците, спасен от император Юлиан

Жития на светците

Църквата почита света Матрона

Църквата почита света Матрона

Матрона е била робиня на съпругата на известния военачалник Паутела, която се опитала да я принуди да се откаже от християнството

Днес църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил

Днес църквата чества Събор на Св. Архангел Гавриил

Бог изпратил архангел Гавраил в храма да извести на св. пророк. Захарий раждането на Йоан Кръстител и неговото бъдещо служение, той е известил и Пресветата Дева, че тя ще роди Светия Богомладенец