17 Февруари, 2025

Религиозен календар

Религиозен календар

Тази седмица минава църквата чества светлия празници Преображение Господне (6 август). Свързано с явяването на Исус Христос в небесна слава пред трима от най-близките му ученици, празникът се отбелязва още в първите векове на християнството.

В народния календар той е популярен като Преображение и се свързва с началото на преобразяването на природата. В неговата символика и ритуали е постигната своеобразна симбиоза между езическата суеверност на предците ни и респекта към християнската традиция.

Старо народно поверие е, че в нощта срещу Преображение небето се отваря и пред небесната врата застава Господ. Този, който успее само да го зърне, ще бъде щастлив и това, което си е пожелае – ще се сбъдне. Само хората с чисти сърца и отдадени изцяло на своята вяра могат да видят Бог и да получат неговата благословия.

На 6 август се откъсва първият салкъм грозде. Носи се в църквата, за да го опее, прекади и благослови отецът. От първото грозде дават на всеки в семейството за здраве и жизнерадост.

По стар обичай на Преображение във всеки дом се нарежда празнична трапеза. В обедното меню задължително присъства ястие от риба, обреден хляб и плодове.

Жития на светците (3 - 9 август)

3 август

Преподобни Асаакий, Далмат и Фавст

Асаакий, Далмат и синът на Далмат – Фавст се отказали от светския живот и се отдали на Бога. Когато в Цариград се разпространявала ереста на Несторий, бил свикан през 431 г. събор в Ефес. На него игумен Далмат сложил край на лъжеучението на Несторий и въздигнал Христовата вяра.

4 август

Свети 7 момци от Ефес

При управлението на император Деций в Ефес имало 7 знатни мъже, които силно вярвали в Бог. Като други християни се скрили от жестоките гонения в една пещера, която царят заповядал да затрупат с камъни. Там намерили мъченическата си смърт.

5 август

Свети мъченик Евсигний

Евсигний бил войн от Антиохия. След 60- годишна вярна служба в името на Христос, император Юлиан го наказал със смърт чрез посичане.

6 август

Преображение Господне

Днес църква чества знаменитото евангелско събитие – явяването на Исус пред учениците му Петър, Яков и Йоан, за да разсее съмненията в неговото безсмъртие и укрепи вярата им Бог. Отбелязването на този велик християнски празник още в първите векове на християнството ни напомня, че Господ е навсякъде – в нас, с нас и около нас.

7 август

Свети преподобни Дометий

Дометий живял във времето на Константин Велики. Отказал се от светския живот, станал монах в манастир. После се уединил в една пещера, където Бог го дарил със силата да лекува всякакви болести.

По заповед на езичника Дометиан бил зазидан в своята обител, където намерил смъртта си.

8 август

Свети Емилиан изповедник, епископ Кизикенски

Емилиан бил епископ на гр. Кизик, когато иконоборецът Лъв Арменец властвал в страната му. Светият отец бил изпратен на заточение, където прекарал 5 години. Умрял мъченически след страшни мъки и страдания.

Днес църквата почита и светлата памет свети мъченик Трендафил Старозагорски.

9 август

Свети апостол Матия

Матия бил наследник на Юдовото племе. След възнесението на Исус бил избран за 12-ия апостол на Христос. Посял словото Божие в много близки и далечни градове, след дълго проповедничество апостолът приел мъченическата смърт в Йерусалим, където бил убит с камъни.

Сподели:
Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Почитаме великомъченик Теодор Тирон, изгорен на клада заради пророчествата му

Жития на светците

Днес празнуваме три празника в едно

Днес празнуваме три празника в едно

На днешния ден предците ни са отбелязвали Трифон Зарезан - посветен на труда и любовта на българите към лозата, гроздето и виното

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Почитаме светец, преживял лична драма - да изгуби Божията милост заради една жена

Религиозен календар