11 април
СВЕЦЕНОМЪЧЕНИК АНТИПА, епоскоп Пегамски
Антипа живял в края на 1 век в Пергама като благочестив и мъдър християнин. Избрали го за епископ на пергамската църква, но съгражданите му, които били фанатични почитатели на идолити, не криели своята злоба към него. Епископът посасял гордо омразата към него и всеотдайно проповядвал божието слово. Много езичници станали християни, а жертвите на капищата ставали все по-оскъдни.
Това силно смущавало император Доминциан и идолските жреци. Един ден те заловили Антипа и го изправили пред управителя на града. Обвинили го публично за всички беди, сполетели Пергама. В драматичен диспут между градоначалника и епоскопа, св.Антиох непоколебимо защитавал своята вяра и разобличавал идолопоклонничеството. Обезумялата от ярост тълпа от езичници го хванала и отвела на капището. Нагорещили до червено най-големият идол, направен от мед и хвърлили в него светеца. Понесъл смирено униженията и нечовешките страдания, постепено силите напуснали свещеномъченика и той издъхнал.
Добродетелните християни погребали мощите на епископ Антипа, а Бог надарил неговия гроб с лечебна сила.
12 април
ПРЕПОДОБНИ ВАСИЛИЙ ИЗПОВЕДНИК, епископ Парийски
Преподобни Василий имал славата на добродетелен и мъдър християнин. Като човек, който познавал учението Христово, той бил ръкоположен за епископ на град Пария, Мала Азия. През целия си живот св.Василий проповядвал Божието слово и обръщал езичниците в християни. По времето на император Лъв Иасврянин, един от най-ревностните иконоборци, светия отец понесъл много мъки и страдания. Живота си завършил като мъченик в името на Иисус.
Днес църквата почита паметта и на преподобна Анастасия Игумения
13 април
СВЕТИ СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК АРТЕМОН
Артемон бил благочестив свещеник от Лаодикия. Един ден от Рим пристигнал Патрикий – императорски чиновник и поискал християните да пренесат жертва на езическото капище. Макар вече твърде стар, св.Артемон и няколко ревностни християни тайно отишли на капището и разрушили всички идоли. Узнал за деянието му, римският наместник поискал отеца да бъде задържан.
Патрикий потеглили към Кесария Палистинска заедно с св.Артемон. Там свещеникът бил подложен на големи изпитания. Бил хвърлен в тъмница и жестоко измъчван. Високият дух и непоколебимост на светеца трогнали езическия жрец Виталий, който сам приел Христовата вяра.
Свети Артемон по чудо оцелял. Отишъл на уединено място в Мала Азия, където просвещавал непросветените в божието слово. Но фанатичните езичници скоро го открили и го осъдили на смърт. Отсекли главата му за назидание на християните.
От тогава на този ден църквата чества мъченическата смърт на св.Артемон.
14 април
СВЕТИ МАРТИН ИЗПОВЕДНИК, папа Римски
Свети Мартин бил римски папа, който ревностно защитавал Християнското учение. Прочул се със своята мъдрост и добродетелност, той не се харесвал на еретиците, които императорът покровителствувал. За да въдвори спокойствие и мир в духовния живот на града, св.Мартин свикал събор. С пламенни слова осъдил ереста, а еретиците- анатемосал. За тази дързост папата бил изпратен в Цариград, заедно с св.Максим Изповедник. Там светите мъже били подложени на страшни мъчения, преживели много оскърбления и лишения.
Папа Мартин Изповедник завършили живота си в изгнание на остров Крим.
15 април
СВЕТИ АПОСТОЛИ АРИСТАРХ, ПУД И ТРОФИМ
По време на своите проповеднически пътешествия ап.Павел спечелил много християни за святото си дело. Сред тях били Аристарх, Пуд и Трофим. Те станали негови постоянни спътници и верни ученици. След време Аристарх бил избран за епископ на град Апамея. Римският благородник Пуд превърнал дома си в храм за добродетелните християни. А Трофим, който живеел в Ефес, покръстил много езичници и юдеи. Избрали трудния апостолски живот, светите мъже понесли много страдания в името на Иисус. Заради тяхната преданост към православната Църква, Нерон заповядал апостолите Аристарх, Пуд и Трофим да бъдат обезглавени пред очите на съгражданите им.
16 април
СВЕТИ МЪЧЕНЦИ ДЕВИ АГАПИЯ, ХИОНИЯ И ИРИНА
По времето на Диоклетиан в Рим живеел старецът Хрисогон. Заради вярата му в Иисус императорът го осъдил на смърт чрез посичане. Обезглавеното му тяло оставили на морския бряг. Недалеч от това място живеели свещеникът Зоил и сестрите Агапия, Хиония и Ирина. Една нощ Хрисогон се явил на Зоил и на неговата сподвижница – Анастасия и предсказал мъченическия живот на трите девиците.
След три дни свещеникът се споминал, а трите сестри езичниците отвели при императора, за да се покаят и отрекат от Бог. Девицити били непреклонни. По заповед на Диоклетиан били хвърлени в тъмница и подложени на страшни изпитания. Нищо и никой не можел да прекърши вярата им в Иисус. Дори главният съдия Сесил, прочут със своето красноречие, останал безсилен да склони добродетелните девици да се поклонят на езическите идоли.
Тогава съдията заповядал Агапия и Хиония да бъдат хвърлени в огнена пещ и да се пържат в пъклените пламъци на дявола. На другия ден и най-малката сестра намерила смърта си. Мъченица Ирина извели извън града и един императорски войници пронизал изнемощялото й тяло със стрелата си.
От тогава църквата почита паметта на мъчениците деви Агапия, Хиония и Ирина.
17 април
СВЕЩЕНОМЪЧЕНИК СИМЕОН, епоскоп Персийски
Симеон бил ктезифонски епископ в Персия. През 4 век враждата между езичници и християни станала непоносима. Жреците и юдеите поддържали у цар Сапор съмненията, че епископ Симеон доносничи в Цариград за всичко, което става в държавата.
Разгнвеният персийски владетел подложил християните на жестоки репресии. А техният духовен водач Симеон – изправил пред съда. От него поискал да се отрече от Бог и да се поклони на слънцето, както правели всички персийци. Симеон не само не изпълнил волята му, но и не отдал на царя необходимата почит. Обезумал от дързостта на епископа, Сапор заповядал да го хвърлят в тъмница. Подложили го на големи страдания, на той продължил да проповядва божието слово и да обръща езичниците в християни.
Персийският владетел и втори път опитал да склони свети Симеон да са откаже от вярата Христова. Срещнал неговата твърдост и непоколебимост, царят зповядал всички, които приели християнството от Симеон, да бъдат убити в същия ден, в който Христос бил разпънат на кръста. На Разпети петък убили мъчениците пред очите на техния епископ. След тях бил посечен с меч и свети Симеон.Една година по-късно, на Разпети петък, още хиляди негови последователи приели мъченическата смърт в името на Бог.
Днес църквата почита още паметта на преподобни Акакий, епоскоп Мелитински.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците