9 януари
Свети мъченик Полиевкт
Полиевкт бил римски войник, живял по времето на император Валериан. Силна дружба имал с Неарх, ревностен християнин, който не пропускал да разкрива пред него тайните на Христовото учение. Когато, с благословията на императора, избухнало осмото жестоко гонение срещу християните, Полиевкт за първи път почувствал заплахата, че може да загуби най-верния си приятел. Тогава прозрял кой е истинския Бог и колко нищожни са езическите идоли. За проявената дързост, бил хванат, изтезаван и накрая- осъден на смърт. Светецът станал първия мъченик в арменския град Мелитин на р. Ефрат. В негова памет бил построен храм, в който по-късно се молил самият Евтимий Велики.
10 януари
Свети Григорий, епископ Нисийски
Свети Григорий е по-малкия брат на св.Василий Велики. С подкрепата на сестра си св.Макрина Младша и напътствията на своя приятел Григорий Богослов, той се оттеглил в най-строго монашеско усамотение. Ръкоположен за епископ на Нисия, станал един от най-ревностните противници на арианството. Проявявил се и като даровитн писател, философ и богослов. Автор е на знаменитото произведение „Против Евтимий” в 12 тома, на тълкувания на Петокнижието и Псалтира, на беседи за Блаженствата и Господнята молитва. Нисийският епископ, брат му св.Василий и приятерлят им св. Григорий Богослов били наречени от църквата „Кападокийско тризвездие”.
Днес се почитат още преподобни Дометиан, епископ Мелитински и преподобни Презвитер Маркиан.
11 януари
Преподобни Теодосий Велики
Теодосий (от Бога даден) дошъл на този свят като дар на Провидението. Той бил възпитан в съвършено благонравие и постоянно преклонение пред божието слово. В Йерусалим Теодосий бил осенен от силно желание да се посвети на отшелнически живот. В една пещера във витлеемската пустиня той се отдал на непрестанна молитва към Бога и пълно въздържание, а Бог го дарил чудотворство и прозорливост. В своя земен път светецът станал един от най-големите привърженици на подвижниците. На него християнството дължи създаването и образцовото устройство на общежителните манастири.
12 януари
Света великомъченица Татяна
Св. Татяна се родила в Рим в знатно семейство. Баща й, който бил консул, тайно изповядвал Христовата вяра и се отличавал с богобоязливост. Той възпитал дъщеря си в благочестие и я научил на божественото писание.
Когато достигнала пълнолетие, Татяна пожелала да прекара живота си в девство и целомъдрие. Тя станала невеста на Христа и му служела ден и нощ с молитва и пост.
Заради добродетелния и живот Христос увенчал невестата Си с мъченически венец.
13 януари
Мъченици Ермил и Стратоник
Ермил бил християнски дякон, станал жертва на гоненията срещу християните. Хвърлен в тъмница, той бил жестоко измъчван пред очите на пазача Стратоник, който т станал свидетел на чудото как мъченикът разговарял с ангел – закрилник, който го спасявал от болките и страданията. Повярвал в Христовата вяра, Стратилат станал последовател на св.Ермил и заедно с него намерил смъртта си във водите на р. Дунав.
14 януари
Преподобни отци, избити в Синай и Раита
През 4 в. по източния бряг на Червено море живеели много отшелници. Нападнати от сарацинско племе, то избило всичките 40 монаси в Синайския манастир. През 5 в. бедуините разрушили напълно тази обител, много християни избили. Трогнат от мъжеството им, Юстиниан Велики построил прочутия манастир „Св. Екатерина” в Синай, където и днес се пазят два забележителни старобългарски пергамента – Синайски псалтир и Синайски требник.
15 януари
Преподобни Павел Тивейски
Павел се родил в знатен род. Получил добро образован и голямо богатство, но се отказал от тях. По време на седмото гонение на християните избягал в Тавианската пустиня. Скрил се в една пещера, където заживял в пълно осамотение. Заедно с Антоний Велики, когото случайно срещнал, прекарал дълги дни в беседи и молитви.
Днес църквата почита още преподобни Йоан Калибар, преподобни Гавриил Лесновски и преподобни Прохор Пшински.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците