Повярвалите в силата и любовта на Христос с трепет очакват идването на новия бог. Седем дни, преди Иисус да бъде разпнат на кръста на Голгото, вярващите посрещат Христос в Йерусалим с маслинени и лаврови клонки. Затова църквата нарича празника
Вход Господен.
Отглас от тържеството на този мит е един от най-жизнерадостните и красиви празници – Цветница. Той е подвижен християнски религиозен и народен празник. Чества се както в православната, така и в католическата и протестантската църква една седмица преди Великден, в неделята след Лазаровден.
По стара традиция празникът започва с тържествена служба и водосвет. От храма вярващите носят осветени върбови клонки, които свиват на венчета. С тях кичат иконата на Св. Богородица, рогата на кравите и воловете, плодните дръвчета. Пазят от върбата до следващата Цветница – лек против много болести. Светена върба носят на гробищата, палят и прекаждат гробовете, за да предпазят душите на умрелите от зли сили.
Стара традиция е да се нарежда семейна трапеза, на която традиционно се поднасяла риба. Приготвя се
обредното ястие тавалък – риба с ориз.
Празникът завършва с лазарския обичай
кумичене.
Рано сутринта девойките, облечени в еднакви носии, носят на реката осветено върбово венче с цветен конец и обреден хляб – кукла. Едновременно ги хвърлят във водата и по тях гадаят кога ще се задомят. По това чия китка или хляб ще е най-напред си избират и кумица, най-главната сред тях. В нейния дом нареждат богата трапеза, след което се веселят на мегдана до късно вечерта.
След емоционалната приповдигнатост на Лазаровден и Цветница, българите влизат в най-тежката седмица преди Великиден Страстната неделя.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски