40 дни след Великден, в седмият, последен велик четвъртък Църквата чества Възнесение Господне (29 май ). На този ден след своята смърт и възкресение, заобиколен от учениците си и Богородица, Бог се изкачва на Елеонския хълм край Ерусалим и се възнася на небето. В традиционния календар празникът е известен като Спасовден.
В народните представи в този ден Господ прибират душите на всички покойници, пуснати на свобода на първия Велики четвъртък. Затова жените отиват рано на гробищата, раздават варено жито и хляб за своите мъртви и разстилат орехови листа върху гробовете им. Така смятат, че им правят сянка на „оня свят”.
Според друго поверие, ако на Спасовден вали дъжд - годината ще е богата, а реколтата – обилна. В някои райони се извършват обреди за осигуряване на дъжд (Пеперуда, Герман); а в други се „черкува за дъжд”.
Народната вяра пази още споменът русалии, които на Спасовден кършат връхчетата на цветето росен, смятано за самодивско биле. С него се кичат и са милостиви към хората, даже ги лекуват от неизличими болести.
В този ден се изпълнява и обичаят ходене на росен. Вечерта срещу празника болни от различни болести отиват на места, където расте лековитата билка. Те носят със себе си нова зелена стомна, нов пешкир, вино, хляб, печена кокошка – дарове за русалиите. Престояват там до втори петли, в пълно мълчание, като преди разсъмване също мълчешком се търкалят в росата и напускат мястото или биват отвеждани от близките си без да се обръщат назад.
Празникът се тачи особено от бездетни жени, тъй като се вярва, че само срещу Спасовден те могат да се излекуват от безплодието. А в Източна България на празника се изпълняват обичаи със сватбена насоченост.
Именици днес са: Спас, Спаска, Спасена, Спасуна.
Жития на светците
26 май
Свети мъченик Георги Софийски, най-нови
Георги бил обесен на стъргата в София защото отказал да приеме мюсюлманската вяра.Три дни тялото му било оставено да виси на бесилото за назидание на гяурите.
27 май
Свещеномъченик Терапонт, епископ Сардински
Епископ Терапонт бил погубен от ръката на езичникът Деций, който отсякъл главата му пред очите на християните в Сарди.
Днес църквата почита още свещеномъченик Терапонт Сердикийски.
28 май
Преподобни Никита, епископ Халкидонски
Никита бил един ревностен защитник на иконите и разобличител на езичникът Лъв Арменяк. За дързостта си бил изпратен на заточение, където и умрял.
Днес църквата чества и преподобни Софрония Български (Софийски).
29 май
Света преподобномъченица Теодосия
Непокорната християнка Теодосия умира мъченически през 730 г., след като 7 дни била жестоко бита от освирепелите езичници.
30 май
Преподобни Исаакий Далматски
Пустиникът Исаакий бил ревностен християнен, който водил битка с арианската ереството. Станал пророк на много събития, доживял до дълбока старост и имал блаженна смърт.
31 май
Свети апостол Ерм
Свети Ерм е един от 70-те апостоли на Иисус и епископ на Филипопол (ПловдивНаписал редица поучителни беседи и книги, най-известната от която е „Пастир”.
Днес църквата почита паметта и на свети мъченик Ермий.
1юни
Свети Юстин мъченик философ
Юстин бил образован християнин, силно привлечен от учението на Платон и неговите идеи за божественето и безсмъртието на душата. Той е автор на „Апология – защита на християнската вяра”. Бил наказан със смърт от идолопоклоника Марк Аврелий.
Още от Вяра и демони
Папата пропуска откриването на "Нотр Дам", ще посети Корсика
„Звездата на церемонията по повторното откриване на "Нотр Дам" е самата "Нотр Дам“
Църквата почита воин българин, наречен "святото дете"
Жития на светците
Даниил забърква България в пореден руски скандал, чества с Антоний Волколамски измисления светец Невски