Празникът, който се чества от преди 1392 години, продължава три дни със софри и веселби до първи петли
От днес мюсюлманите в цял свят празнуват края на Рамазан (на арабски Рамадан) – свещеният месец, по време на който се спазва строг пост от изгрев до залез слънце.
В навечерието на празника се раздават мекици, баклава бонбони, а децата поздравяват своите родители и роднини и искат прошка от тях. Вярващите се поздравяват с думите „Ид мубарак!“ (Щастлив празник!). В навечерието се раздава зекят ал-Фитр (размерът на който се определя от Главно мюфтийство). Този празник продължава 3 дни до късни часове с веселие. На масата се сервират сладки ястия — баклава, сладкиши и кафе с много захар, затова се нарича също Шекер Байрам.
Самият празник се приема като голяма милост от вярващите и благочестиви мюсюлмани, които реално са гладували. Смята се, че по време на постите те водят ожесточена борба със злото и успяват да победят, затова има право на тържествено празнуване.
Постът „оруч” според някои изследователи на исляма, се е явил по чисто стопански съображения. В арабския свят земеделските работници не са могли да работят по нивите през деня, заради палещите лъчи на слънцето, а се трудели нощно време, когато са се хранели.
За първи път отбелязването на Рамазана е през 624 г.
По повод началото на свещения месец Рамазан президентът Росен Плевнелиев ще бъде домакин на тържествената вечеря ифтар. Тя ще се състои в Националния исторически музей и на нея са поканени представители на всички традиционни вероизповедания в България, лидери на парламентарно представените политически партии, представители на дипломатическия корпус, учени и хора на изкуството, съобщиха от "Дондуков" 2.
Президентът Росен Плевнелиев провежда редовен диалог с представители на традиционните вероизповедания в България. Домакинството на президента на тържествената вечеря ифтар е израз на уважение към религиозния празник и към традициите на българските граждани с мюсюлманско вероизповедание.
Още от Вяра и демони
Почитаме преподобни Теодосий Търновски, основал църква "Света Троицо"
След кончината на Теодосий Търновски Цариградският синод го канонизира за светец, а патриарх Калист лично му написва житие
Преподобни Алипий жиляв 53 г. на стълба, отдаден на молитва и пост
Жития на светците
Почитаме светлата памет на свети Климент Охридски
Жития на светците