24 Ноември, 2024

Януш Бугайски: Америка се нуждае от надеждни съюзници като Грузия

Януш Бугайски: Америка се нуждае от надеждни съюзници като Грузия

Януш Бугайски

През десетилетие, в което конфликти застрашават ключови региони на Близкия изток и в Евразия, Америка се нуждае от надеждни съюзници, които да дават значителен принос към регионалната сигурност. Грузия е един такъв важен съюзник, със изключителен опит в съюзническите операции, като нейната регионална роля може да бъде допълнително засилена. Предстоящите посещения във Вашингтон на висши грузински служители могат да дадат тласък в стратегическото партньорство между САЩ и Грузия. Това пише в свой коментар за thehill.com анализаторът Януш Бугайски. 

Според него с този опит, който има, Грузия може да играе ролята на гарант за сигурността в твърде размирния регион между Югоизточна Европа, Близкия изток и Централна Азия. Тя е ключовата държава в Южен Кавказ и има граница с Черно море, което Москва използва като плацдарм за демонстрирането на  военна мощ към Балканите и Източното Средиземноморие.

При посещенията на вицепрезидента Майк Пенс и бившия съветник по националната сигурност Джон Болтън , администрацията на САЩ подчерта своята признателност за проамериканската външна политика на Грузия и основния принос за глобалната сигурност, като същевременно осъди окупацията на Русия на 20 % от територията на Грузия, припомня Бугайски.

Анализаторът отбелязва, че следващата важна стъпка ще бъде надграждането на стратегическото партньорство между САЩ и Грузия, като се генерира нов тласък за членството на Грузия в НАТО . 

На срещата на върха през 2008 г. НАТО се ангажира с присъединяването на Грузия, но не уточни графика за това присъединяване. Грузия харчи повече от 2 процента от своя Брутен вътрешен продукт (БВП) за отбрана , като в същото време генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че страната разполага с всички необходими инструменти, за да се кандидатира за членство. Отношенията на Грузия с НАТО вече надминават всеки друг партньор, включително по отношение на нейния принос по отношение на войските в Силите за бързо реагиране на НАТО.

Някои членки на НАТО са обезпокоени, че членството на Грузия ще предизвика война с Русия, която окупира част от грузинска територия. Те пренебрегват основния принцип, според който никоя трета страна не притежава вето върху решенията на НАТО и не може да бъде негов заложник. Освен това Русия няма да рискува директна конфронтация с военно по-мощна многонационална организация, а самият Алианс действа като възпиращ фактор за подновяването на конфликт, на което вече сме свидетели по отношение на Прибалтийските държави, изтъква Бугайски.

Той изтъква още, че определяйки Грузия като основен съюзник извън НАТО, засилва националните интереси на Америка за създаване на дългосрочна рамка за сътрудничество в областта на отбраната и позволява базирането на американските войски, с което САЩ заявява на практика, че ще защитава своя съюзник в случай на атака. Подобно споразумение би помогнало също на Америка и Грузия да координират кампанията си срещу подривната дейност на Русия, да се противопоставят на негативното китайско влияние и да установят по-тесни връзки със съседните държави в Кавказ, коментира Януш Бугайски.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства