5 Декември, 2025

Япония отказа американските прехващачи от системата Aegis Ashore

Япония отказа американските прехващачи от системата Aegis Ashore

Противоракетната система трябваше да бъде разположена в два региона

Япония се отказа от разполагането на струващата много милиарди американска противоракетна система, потвърди правителството в четвъртък, предаде БГНЕС.

Прехващачите от системата Aegis Ashore трябваше да бъдат разположени в два региона. Правителството обаче промени курса под натиска от местните жители, загрижени за рисковете, породени от системата за противоракетна отбрана .

"Съветът за национална сигурност обсъди този въпрос и стигна до заключение, че разполагането на Aegis Ashore в Акита и Ямагучи трябва да бъде отменено", заяви министърът на отбраната Таро Коно на среща на управляващата Либерално-демократична партия.

"Искам дълбоко да се извиня, че се стигна до това."

Първоначално правителството гарантираше, че ракетното оборудване няма да бъде разполагано в жилищни райони, близо до които е базирана системата. Но миналата седмица, когато първоначално обяви, че внедряването на системата е спряно, Kaно заяви, че поддържането на това обещание ще изисква скъпо и отнемащо време обновяване на хардуера.

Системата Aegis Ashore, закупуването на която беше одобрена през 2017 г., струва на Япония около 4,2 милиарда долара за три десетилетия. Съществуват обаче твърздения, изпълнени със съмнение, дали първоначалните оценки ще бъдат по-малко от реалните разходи.

Сделката за закупуване на системата се разглеждаше като част от опитите на Токио да засили отбранителните си способности след изстрелванията на севернокорейски ракети, но и като начин за насърчаване на по-тесни връзки с Вашингтон.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подтикна съюзниците да купуват повече американски продукти, включително военно оборудване.

Функциите на японската армия отдавна са сведени до самозащита и и страната разчита до голяма степен на САЩ в рамките на двустранен съюз за сигурност.

Премиерът Шиндзо Абе заяви миналата седмица, че правителството се ангажира да обмисли алтернативи на системата Aegis Ashore.

"Не трябва да има пропаст в защитните сили на страната ни. Искаме да проведем дискусии относно необходимите мерки", каза той.
Сподели:

Коментари (0)

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

САЩ заплашиха ЕС да се оттеглят от отбранителните програми на НАТО, поставиха условия

Представител на алианса заяви, че европейските съюзници вече започват да поемат по-голяма отговорност за сигурността на континента, но не коментира срока до 2027 година.

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

ЕС глобява със 120 млн. евро платформата Х

Това се случи, независимо че вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс отправи строго предупреждение за „атаките“ срещу американски фирми чрез „цензура“, още преди санкцията да бъде обявена публично

Уволненият Ермак запазва мрежа от ключови постове, въпреки корупционния скандал

Уволненият Ермак запазва мрежа от ключови постове, въпреки корупционния скандал

Поне 10 ключови позиции в държавната администрация е успял да запази най-близкия до скоро човек до Зеленски, което е особено тревожно за управлението в страната