24 Ноември, 2024

Япония започна пробно отстраняване на ядрени отпадъци от реактори във Фукушима - с роботи

Япония започна пробно отстраняване на ядрени отпадъци от реактори във Фукушима - с роботи

АЕЦ Фукушима беше засегната тежко от вълна цунами, последвала разрушителното земетресение с магнитуд 9,1 през 2011 г., снимка - архив

"Най-плашещото предизвикателство" при извеждането ѝ от експлоатация

Операторът на засегнатата японска атомна електроцентрала "Фукушима" заяви, че ще изпрати сонда вътре в повреден реактор тази седмица за пробно отстраняване на радиоактивни отломки, предаде АФП.

Токийската електрическа компания (Tepco) има за цел да извлече малка проба от приблизително 880 тона радиоактивни отпадъци, за които се смята, че се намират в реакторите на ударената от цунами атомна централа.

Пробата ще бъде изследвана за улики относно състоянието на вътрешността на реакторите и тяхното опасно съдържание. Това е и решаваща стъпка към извеждането на централата от експлоатация.

„Ще продължим внимателно, като поставим безопасността като наш най-голям приоритет“, каза представител на Tepco.

Отломките имат толкова високи нива на радиация, че Tepco трябваше да разработи специализирани роботи, които да функционират вътре.

Премахването на радиоактивните материали отдавна е наречено най-плашещото предизвикателство в продължилия десетилетия проект за извеждане от експлоатация на атомната централа "Фукушима Даичи".

Три от шестте енергоблока на "Фукушима" работеха, когато цунамито връхлетя на 11 март 2011 г., повреди охладителните системи и доведе до процес на топене в реакторите - това се превърна в най-тежката ядрена катастрофа след Чернобил.

В три блока на централата във Фукушима горивото и други материали се стопиха и след това се втвърдиха в силно радиоактивни „отломки от гориво“.

Tepco разположи през февруари два мини-дрона и робот с форма на змия в един от трите ядрени реактора, като част от подготовката по предстоящата  задача за отстраняване.

Очаква се най-новата сонда, оборудвана с роботизирана ръка, да отнеме около седмица, за да достигне до радиоактивни отломки вътре в реактора. Тя трябва да се появи отново с пробата през следващия месец.

Япония започна преди почти година да изпуска отпадъчните води от засегнатата централа в Тихия океан.

Стъпката предизвика дипломатически спор с Китай и Русия, които забраниха вноса на морски дарове, въпреки че Япония настоява, че изхвърлянето е безопасно - мнение, подкрепено от атомната агенция на ООН. /БГНЕС

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства