Трима японци, стерилизирани насилствено в съответствие с правителствена политика преди десетилетия, заведоха дела за извинение и обезщетение, предаде Асошиейтед прес.
Законът, целящ "предотвратяването на нискокачествени наследници", позволяваше на лекарите да стерилизират хора с увреждания.
Тримата ищци искат общо 80 милиона йени (730 000 долара) обезщетение. Те са завели исковете си в Токио и в градовете Сендай и Сапоро в Северна Япония. Един от тях - 76-годишният Кикуо Коджима от Сапоро каза, че е решил да разкрие на хората тази политика. Той иска 11 милиона йени обезщетение за вреди, изразяващи се в загубата на способността му да има деца и в психологическо страдание във връзка с това.
"Същата грешка никога не бива да бъде повтаряна", каза той пред репортери извън сградата на съда. "Искам правителството да признае отговорността си".
Коджима е насилствено стерилизиран през 1960 г., след като бил лекуван от психично заболяване, когато бил на 19. Нямал избор и в болницата, където била извършена операцията, му казали, че "ще бъде катастрофа, ако човек като теб има деца", съобщава телевизията Ен Ейч Кей.
Правителството заяви, че стерилизациите са били законни. Скорошните усилия на правозащитни организации и адвокати обаче разкриха доказателства, включително и медицински документи на пострадалите, подтикнали здравното министерство за първи път да извърши разследване.
Група депутати в момента инициира възможни мерки за обезщетение.
![Японци заведоха дела срещу правителството - стерилизирало ги насилствено](/static/downloads/uploads/Images_3/J/japan-sterilizacia.jpg)
Още от Свят
20% от гражданите на РСМ подкрепят включването на българите в конституцията
62% подкрепят присъединяване към ЕС, младите поколения желаят сближаване с Китай
Европейската комисия закрива процедурата срещу България за риска от наводнения
България не беше актуализирала и Планове за управление на риска от наводнения и Плановете за управление на речните басейни
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
„Не само как ще започне преговорният процес, но е много важно завършването и целта на този преговорен процес.“