Утре внасяме в МС искане за забрана на вноса на зърно от Украйна. Това каза служебният министър на земеделието Явор Гечев по БНТ.
Министър Гечев обясни, че все още от Министерството на земеделието не са уведомили Европейската комисия (ЕК) и това предстои. „6–7 месеца чакаме реакция. Нямаме време повече да чакаме“, категоричен е Гечев и добави, че Полша вече изстреля решението, като отбеляза, че администрацията в Министерството за земеделието работи и в почивните дни.
Искането от страна на земеделското министерство към Министерство на икономиката е за временно едностранно спиране, като тази забрана няма да включва реекспорта на тези суровини. „Смятаме, че това ще е силен сигнал към Европа“, отбеляза Гечев и посочи, че Европа трябва да вземе мерки и да чуе гласовете на по източните държави.
Служебният министър не земеделието уточни, че проблемът не е само със зърнопроизводството, а и с редица други култури. „В България имаме около над 3 милиарда стойността продукция, която е заплашена да не се продаде преди новата жътва“, съобщи той.
Гечев е категоричен, че ние сме солидарна държава с Украйна, но ЕК предполага неща, които никой в България не си мисли по отношение на Украйна. „ЕС е стандарт, не стига, че взимаме по-малко пари от западните ни партньори, а съответно сме на първа линия при вноса“, заяви той и добави, че имаме много високи разходи в ЕС, защото не ползваме определени препарати, освен това тези, които българските фермери използват, са по-скъпи, а в продукцията от Украйна са хванати редица пестициди.
Земеделският министър е категоричен, че ако вносът на украинско зърно продължава, а ЕК не взема мерки, то редица български фермери просто ще фалират. „Ако Европа ще заменя солидарността с глоби, това няма да е точно философията на ЕС, която аз познавам“, подчерта той и се определени като убеден европеец.
Министър Гечев отбеляза, че застава зад българските земеделски производители, затова е български земеделски министър и не може да си помисли да разсъждава по друг начин, освен да застане зад тях. Неговите очаквания са да има диалог с Брюксел и Брюксел да разбере, че финансовите компенсации не са достатъчни, защото когато българският фермер страда, той страда и като европейски фермер. „Какво да изберем – кой да фалира ли? Не искаме да правим този избор“, категоричен е той.
Служебният министър на земеделието обясни, че при тези цени на слънчогледа и пшеницата българският земеделски производител продава на загуба, като посочи, че разходите пораснаха до небето заради инфлацията, която се отрази на енергоносителите, а Европа има много тежки екологични изисквания по отношение на качеството. Той заяви, че не мисли, че ще има увеличение на цената на хляба например, освен това подчерта, че земеделското министерство минимално се намесва при пазарните условия.
Гечев съобщи, че не трябва да забравяме, че освен украинската държава, руската също е на пазара, а недостатъчно добрите решения на ЕК, водят до проблеми в България. „Цените в момента са на загуба“, каза още той и уточни, че от Министерството на земеделието поддържат комуникация с фермерите, преработватели и хлебопроизводителите. „България е голям брутен производител на пшеница“, подчерта земеделският министър и допълни, че не можем да зарежем собственото си производство и да го заместим само с вносно.
По повод предстоящия Европейски съвет по земеделие, министър Гечев каза, че всяка държава има изконното право да казва мнението си на висок глас. „Това е знак към Европа, че ние сме членове на ЕС и когато 5 или 6 държави кажат, че има проблем, не можем да си затваряме очите“, категоричен е той и добави, че и ЕС има своите недъзи.
„Имаме разменени писма с украинските колеги, чакаме посещение на украинския министър на земеделието. Гледаме на украинските си колеги като партньори. Да, прави са си украинците да си търсят пазари, но и ние сме прави да си търсим добруването“, обяви Гечев и призова ЕС да побърза малко с общите европейски решения, както и че те трябва да са правилни и солидарни с всяка държава.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."