„Притеснява ни отказът на управляващите да позволят на хора да докажат, че нямат политически зависимости"
"В мерките на „Прогресивна България“ срещу скока на цените много ни липсва работа в посока борба със спекулата и цените на горивата. Именно те са генезисът на проблема с цените на храните в магазина."
Това заяви пред бТВ депутатът от „Демократична България“ Йордан Иванов, излачен от ДСБ.
Днес от „Прогресивна България“ представиха обещаните мерки срещу скока на цените. От 13 на 33 се увеличават нелоялните практики. Също така се предвиждат двойно повече глоби и въвеждане на "справедлива цена".
„Това, което също ни притеснява, е концепцията за „справедлива цена“. То носи белези на марксистки подход.“ - коментира Иванов.
Според него мерките в този вид са насочени към повече власт на КЗК и КЗП.
„Но кой ще свърши работата там? Препоръчвам на управляващите да се запознаят с мерките на ДБ, които вече обявихме“.
„Запознахме се със законопроекта, свързан със Закона за съдебната власт. Има неща, които приветстваме, но има и такива, които ни притесняват.“ - обясни депутатът.
По думите му ДБ приветства възможността министърът на правосъдието да може да атакува актове на ВСС.
„Приветстваме идеята за мораториум на решения на ВСС, който е с изтекъл мандат - тоест да не могат да бъдат направени нови назначения“, добави той.
„Притеснява ни отказът на управляващите да позволят на хора да докажат, че нямат политически зависимости. Тази наша идея я няма в предложението им.“ - каза още Иванов.
Депутатът обясни, че откровено притеснителна е възможността конкурсите на професионалната квота на ВСС да бъдат провеждани на окръжно ниво: „Това крие риск и искаме централизиран, прозрачен конкурс, който да е в столицата.“
„Темата за новия състав на ВСС е важна и ние дадохме такова обещание на нашите избиратели. ДБ може да бъде белия дроб в целия този процес. Ние може да бъдем тези, които да дадат прозрачност, да дадат публичност и да дадат гаранции за това, че се прави същински прозрачен конкурс. Оттам насетне мандатът е в управляващите - те ръководят процеса.“ - коментира Иванов.
„Дали ще приемат видимо протегнатата ръка от ГЕРБ, които им полегнаха в рамките на дебата за избор на правителството, или ще искат да има прозрачен конкурс - това е решение на управляващите“, смята той.
По думите му ДБ имат ангажимент за това да бъдат фактор на състезателност, на това, че хора с висок авторитет ще влязат в тази система. „Това са нашите искания, но всичко е функция на диалог“.
„Нямам никакво намерение малцинството да диктува правилата, които мнозинството ще приеме, но казвам къде са нашите граници и какво е важно за нас, защото това е ангажимент към нашите избиратели“, поясни Иванов.
Още от България
Боян Радойков: Американската дипломация се осъществява директно от Белия дом
Над 100 места на посланици на САЩ са незаети, а Тръмп предпочита за дипломати да слага доверени лица, натоварени със сключването на прословутите му сделки
Бивш служебен министър хвърли бомба: „Група на уреждачите“ стои зад незаконния град край Варна
Николай Найденов твърди, че по времето, когато е бил служебен регионален министър никога до него не е стигала подобна преписка
Мирчев: Правителствата без кураж се оправдават с тежко наследство, реформаторските - вземат трудни решения
Твърдението на премиера, че България е изправена пред неизбежна процедура по бюджетен свръхдефицит, не се потвърждава от данните