Йордан Цонев
Нямаше истински дебат за промяна в данъчната система
Не винаги 2 и 2 в данъчното производство е 4, заяви депутатът от ДПС и заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси Йордан Цонев, предаде БГНЕС.
Цонев коментира становището на финансовото министерство, според което, ако минат предложенията за диференцирана ДДС ставка за хотелиерските и ресторантьорските услуги, ще трябва да бъде увеличена общата ставка на 24%, а данък „печалба“ да нарасне на 18%, за бъдат компенсирани загубите за бюджет, които ще възлизат на около 1,8 млрд. лева.
„При нашата данъчна система, където косвените данъци пълнят фиска, при тези ниски данъци, това има основание. Всичко е въпрос на внимателна преценка. Аз помня, че когато въвеждахме 10-процентния данък – корпоративния и плоския за хората, имаше страшни вопли от колегите, които се занимават с изчисляване. Това щяло да срине фиска и т.н. Първата година, след като го въведохме, приходите от двата данъка се вдигнаха 3 пъти. Не с 30%, а 3 пъти. Не казвам, че тук ще стане същото, а че трябва да сме внимателни в процентите“, отбеляза Цонев.
Според него промяната в данъчната система е трябвало да стане след много по-дълъг и обмислен дебат межди експертите в парламента, както и извън него.
„Едва тогава да се пристъпи към диференцирано ДДС, ако има необходимост, без да се променят преките данъци. Такъв дебат не се състоя. Може би имаше нужда от излизане от остарялото схващане, че ДДС трябва да е с единна ставка. Според мен кризата ускори тези процеси“, смята Цонев.
Той допълни още, че критичността на финансовия министър Владислав Горанов към идеята за по-ниско ДДС за някои стоки и услуги е съвсем обоснована, защото ролята му е да гарантира приходите в бюджета.
ДПС също има предложение в тази посока, то включва по-ниско ДДС за детските стоки за деца до 3-годишна възраст.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг