12 Май, 2026

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

Йотова: Нито премиерът, нито министрите са ме информирали за посещението си в Украйна

Илияна Йотова, снимка: BGNES

По думите ѝ, Андрей Гюров недопустимо е нарушил диалога между институциите и е показал липса на институционално възпитание

"Нито министър-председателят, нито министърът на отбраната, нито министърът на външните работи са информирали мен и президентската институция за предстоящото посещение в Украйна, за целта му, за състава на делегацията."  
Това заяви президентът Илияна Йотова пред медиите.

По думите ѝ, с подписването на споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността премиерът Андрей Гюров недопустимо е нарушил диалога между институциите и е показал липса на институционално възпитание. 

"Подписването на това споразумение е неадекватно, тъй като служебният кабинет е с много малък хоризонт и не може да го изпълни нито със съдържание, нито да го реализира", подчерта държавният глава.

По думите на Йотова, подписването на международни документи трябва да става от редовен кабинет и новоизбрано Народно събрание, с много широка дискусия, включително и с българските граждани.

Президентът уточни, че до този момент премиерът не е потърсил контакт с нея, а текста на споразумението е получила едва днес по настояване на президентската институция.

"Още вчера позвъних на Андрей Гюров, но не можахме да осъществим връзка по чисто технологични причини", поясни Йотова.
Тя отбеляза, че в телефонен разговор днес е предупредила служебния министър-председател, че реакцията й ще бъде изключително остра, защото не смята за редно да се предпоставят толкова важни въпроси.

"Подписаното споразумение е изключително слаб и остарял документ, който не отчита обективните обстоятелства и развоя на войната в Украйна, не съдържа нищо за интересите на българската отбранителна промишленост", смята държавният глава.
Йотова коментира, че текстът е "прекалено общ", не съдържа финансови ангажименти и не обвързва България.
„Според мен това е по-скоро политически акт, слабо замислен и слабо изпълнен“, твърди тя.

По отношение на мерките, които правителството обяви заради скока на цените във връзка с кризата в Близкия изток, държавният глава подчерта, че само директните помощи са малка първа стъпка, а останалото е само обещание.
„Бързината, с която се подписват от кабинета международни споразумения, е обратно пропорционална на бързината, с която се взимат необходимите мерки. А те не бих казала, че са адекватни, ако въобще някога проработят.“ - смята Илияна Йотова.

Президентът припомни, че когато е назначила служебното правителство, е поставила две задачи - провеждането на добре подготвени, прозрачни и честни избори и адекватни икономически и социални мерки за българските граждани.

„Войната в Близкия изток направи така, че има още една голяма отговорност на правителството - сигурността на българските граждани“, заяви още държавният глава, като призова енергията и усилията да съсредоточат в тази посока. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

Протест срещу гастрола на путиниста Вадим Репин - пред зала "България", преди концерта

"В условията на продължаващата руска агресия срещу Украйна подобно участие не може да бъде замаскирано като културно събитие - Кремъл отдавна използва културата като оръжие на своята „мека сила“"

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Радев назначи съдия от ВАС за заместник-министър на правосъдието

Съдия Ива Кечева става първият назначен заместник на новия правосъден министър Николай Найденов

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Терзиев уволни назначения от него шеф на "Гробищни паркове" - за злоупотреби

Установено е незаконосъобразно и непрозрачно изразходване на публични средства, неспазване на бюджетната дисциплина, назначаване на лица без необходимото образование и стаж, както и липса на контрол при обработка на лични данни