24 Ноември, 2024

Манипулациите на Райчев - хвали Радев, който казал на Зеленски, че "не могат да победят Русия"

Манипулациите на Райчев - хвали Радев, който казал на Зеленски, че "не могат да победят Русия"

Николай Василев

Нека социологът да обясни колко лоши неща биха се случили на България ако Украйна загуби войната

Николай Василев

В предаването "Панорама" от 12.01.2024 г. Андрей Райчев за пореден път се опита да манипулира общественото мнение.

Представи се като убеден привърженик на членството на България в ЕС и НАТО, но призова управляващите да не късали връзката си с мнозинството от българския народ, който гледал на войната в Украйна по различен начин от този на останалите западни страни. Но вместо да заложи цялата си  репутация, за да убеди тези, които не споделят "западния" поглед, той всъщност изцяло се солидаризира с тях. 

Агресията на Русия била "грешка", но Украйна не била невинна. Забранявали руския език, имало фашисти.  Нещо подобно се случвало в Балтийските страни. Изисквали руснаците да научат местния език...  обвинения, които са неточни и преувеличени, но ще се върнем към тях по-долу.

Райчев похвали президента Радев, че казал на Зеленски, че не могат да "победят Русия". 

Какво означава обаче Русия да бъде победена?

Райчев саркастично подхвърли, че Зеленски нямало да стигне до Червения площад, но нито един украинец, или западен политик не е изразил желание за подобно нещо. Не е никакво поражение Русия да бъде принудена да се оттегли от Украйна, чиито граници тя не само е признала, но е гарантирала, както и да престане да се опитва да диктува на независими държави в кои международни организации и отбранителни блокове да членуват. Ако това се случи, то ще бъде завръщане към мира и нормалността.

Разбира се и на Запад има "реалисти", които твърдят, че Русия е подписала Будапещенския меморандум, когато както тя, така и Украйна са членки на т.н. Общност на независимите държави и в Москва са очаквали между двете страни да протече някакъв русоцентричен интеграционен процес, но че никой в Москва не можел да приеме Украйна, в нейните постсъветски граници да стане член на ЕС и НАТО (организации, в които Русия никога няма да стане пълноправен член). Според реалистите, най-ярко изразен от които е американският анализатор Джон Миършаймър, желанието на страни като Украйна да станат членки на ЕС и НАТО, и заявената готовност от страна на Брюксел и Вашингтон това "някога" да се случи, довело до ужасния взрив през 2022 г. Русия била показала по недвусмислен начин, че гледа на подобен процес като на смъртна заплаха за собствената си национална сигурност и би подпалила война, преди подобно членство да стане реалност. 

След като вече се е стигнало до война, независимо колко храбър и самоотвержен е украинският народ, колко значима е помощта, която Западът предоставя на Киев, Русия няма да се откаже от претенциите си към част от територията на Украйна и от това да ѝ попречи да стане проспериращ член на "колективния Запад".

Не можем да кажем със сигурност доколко реалистите са прави. Клио не е Темида. Историята не е справедлива. Бруталното съотношение на силите може и да доведе до победа за Русия. Но анализаторите трябва да обяснят какво означава това за международния ред, а българските - какво неговото разрушаване вещае за България. 

Преди всичко Това ще нанесе тежък удар върху ЕС

с непредвидими последици.

Американският изследовател Тимъти Снайдър посочва, че ЕС е постколониален проект. Той предвижда обединението на  страни които са имали свои империи и са ги изгубили, със страни, които са били нечие чуждо владение (по-щастливите са Швеция или Австрия, не толкова късметлиите на Османската или Руската империи). 

Постимперска Великобритания преди присъединяването си към ЕС и след Брекзит потърси ниша в "специалните си отношения" със САЩ. За останалите постколониални метрополии ЕС е безалтернативен, също както и за бившите османски и руски владения. 

В последните страни протича и процес на "деколнизация", който е доста сходен с процеса протекъл в бившите колонии на западноевропейските страни. И да понякога той включва маргинализация на колониалните елити. Би било крайно лицемерно да приемаш това, което се е случило примерно в Алжир след като страната получава независимост, но да осъждаш далеч по умерени процеси на деколонизация, които се случват в Балтийските страни или Украйна!  Но не си представям, че Райчев ще нарече постколониален Алжир "фашистка страна".

Проблемът на Русия е, че тя е колониална империя, която не вижда алтернатива, освен да остане империя!

Когато през 1492 г. Колумб открива Америка, а Спаската кула в Кремъл е току що завършена, в Сибир, в Украйна, в Балтийските страни няма московити.  Когато испанските конкистадори завладяват Латинска Америка, московитите завладяват Сибир. Когато английските заселници се настаняват в Северна Америка, руските им колеги проникват в Аляска (където извършват едно от многото кланета на индианци). Руснаците са стигнали до Тихия океан преди да завладеят Източна Украйна, а най-западните части на тази страна никога не са били част от Русия (Сталин ги присъединява към СССР по силата на договора Рибентроп- Молотов). След векове русификация - брутална по времето на Руската империя, леко прикрита по времето на СССР, в Украйна бавно но сигурно започна процес на дерусификация. Опитът на Путин със сила да прекъсне този процес може единствено да го акселерира!

Дори да извоюват някаква победа в Украйна, тя ще е пирова.

България също има проблем и Райчев го разбира. Българската деколонизация се случва в хода на война, която Руската империя води с Османската. Едва ли някой си прави илюзии, че Русия води тази война от добри чувства към българите, но аргументът, че без войната от 1877-78 г.,  без последвалото изселване на част от османското население и най-вече без  изземването на бейските земи от българските селяни, българската нация, такава, каквато е, не би могла да се консолидира, трудно може да бъде оборен!

И макар, че повечето просветени българи не са искали  да заменят тиранията на султана, с тази на руския цар, не са малко и тези, за които "специалните отношения" с Русия са въпрос на живот и смърт. Това разделение продължава и до днес и Райчев го олицетворява.

Вместо да призовава за съобразяване с тези настроения, които едва ли са на 70% от населението, ако наистина вярва, че за България е важно да остане лоялен член на ЕС и НАТО, Райчев трябваше да обясни колко лоши неща биха се случили на България ако войната в Украйна не завърши с възстановяването на суверенитета и териториалната цялост на страната.  А те ще са наистина ужасни! И той знае това!

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас