„За мен няма нищо изненадващо в обявяването на кандидатурата Румен Радев за втори мандат. Няма нищо по-рутинно в политическия живот в една демократична страна държавният глава да заяви участието си на изборите. Румен Радев направи това преди парламентарния вот, защото му е важно БСП да си изясни позицията спрямо него. Аз не знам дали там има търкания. Без да правя оценка на мандата му, той доби достатъчна еманципация от БСП, за да има шанс да се яви на изборите, независимо дали ще получи подкрепата на партията. Не бива да свеждаме действията на Румен Радев до някакви съгласувани политически комбинации с „Позитано“ 20, поне в момента“. Това заяви социологът Цветозар Томов в предаването „Свободна зона с Георги Коритаров“ по ТВ Европа.
„Формулата за президентските избори няма да се подреди преди да минат парламентарните. С изключение на Румен Радев, няма да разберем кои ще са кандидатите на другите сериозни играчи на президентския вот преди 4-ти април. Дали ГЕРБ има шанс да спечели президентските избори, ще стане ясно след резултатите на парламентарните. За БСП не говоря, защото най-вероятно ще се обвърже с кандидатурата на Румен Радев, макар че и това не е на 100% сигурно. ДПС се разграничи от държавния глава, но не е дала знаци как ще участва на кампанията. „Демократична България“ засега също е далеч от тази тема. Последната енигма е партията „Има такъв народ“ на Слави Трифонов, за която твърде малко знаем какво може да направи на парламентарния вот. В зависимост от това, дали ще направи някакво чудо, ще знаем, дали ще играе някаква важна роля в президентската кампания. Колкото до дясната интелигенция, тя няма интерес към този момент да се интересува кой и как се номинира. По-важното е да се помисли дали може да се намери вариант за дясно-центристко управление на България след наближаващите парламентарни избори, защото засега не се вижда подобна перспектива“, каза още Цветозар Томов.
„Демократична България“ няма да влезе в политически комбинации с ГЕРБ, поне докато Бойко Борисов е лидер на партията. От друга страна – „Обедините патриоти“ имат слаби шансове да попаднат в следващия парламент. Затова не си представям особено дясно-центристко управление. Има няколко формации като „Има такъв народ“, коалицията на Мая Манолова и ДПС, които може да се свържат с БСП. Политическият живот няма да бъде прекъснат на 4-ти април, а ще отвори поредица от събития, които ще доведат до много промени през следващите месеци. ДБ ще трябва да излезе от статуса си на извънпарламентарна коалиция и много внимателно да подбира политическите си контакти, за да успее да възстанови доверието полека на традиционните си избиратели от последните 2 години. Един прибързан съюз с ГЕРБ би бил доста неизгоден за „Демократична България“ и не вярвам да се тръгне в тази посока, макар че нищо не е сигурно. ДБ не е национал-популистки проект като „Воля“ и няма място за сравнение“, коментира социологът.
„Нещата зависят много и от това, дали ще има нова епидемиологична криза в навечерието на изборите и дали ще се окаже, че сегашните власти за трети път са настъпили мотиката по отношение на контрола над пандемията. През последните 2 седмици има ясни признаци, че се задава нова вълна на COVID-19 в България. Тя обаче досега се неглижира от управляващите. Така се случи и през месец октомври. Тогава си позволих да прогнозирах „фантастичните числа“ от 2000 заразени – два пъти по-малко отколкото се случи. Ако се развие нова вълна на коронавируса, то тя ще бъде с по-високи стойности на дневно заразяване и смъртност, отколкото през ноември и декември. Всичко това може да се очаква през март, с последици върху предизборната кампания, които в момента не мога да си представя, защото може да бъдат в различни посоки. Фаталната грешка на управляващите е при връщането големите ученици в училищата. Дано да не съм прав, но една такава нова вълна ще се разгърне за 40-60 дни, а най-високите стойности ще са през втората половина на март. Това ще има изключително силно въздействие на предизборната кампания до самия ѝ край. Ако страната бъде залята от пандемия в навечерието на изборите, ще бъде тотално рухване на подкрепата за Слави Трифонов, тъй като цялата лексика на „Има такъв народ“ се гради върху това, че няма пандемия. Управляващите правят грешка с илюзорното твърдение, че членовете на избирателните комисии ще бъдат ваксинирани преди вота. До изборите остават 60 дни, а за имунитет трябва да се изчака 35 дни. Това означава, че кампанията за ваксиниране трябва да приключи около 25-и февруари. В България се ваксинират по 5 000 души на ден. Нека да си направим сметка как се поставят ваксини на 160 000 души, които партиите трябва да посочат, след като остават само 20 дена. Досега нито една формация не е дала списък с имената им. Това ще бъде разбрано в навечерието на изборите и ще настъпи рязка обструкция за участие в избирателните комисии, което може да изложи на риск самото провеждане на изборния процес. Тези хора няма кога да бъдат ваксинирани“, категоричен е Цветозар Томов. Той обяви какви са двата варианта пред ГЕРБ – или да спечели от нова вълна на коронавирус чисто технически заради по-ниска избирателна активност, или да „настъпи мотиката“ и да загуби катастрофално. Томов не се нае с прогнози след изборите и подчерта, че всичко зависи от активността и от данните, дали до последно ще има хора, които не са решили за кого да гласуват.
България
Формулата за президентския вот няма да се подреди преди резултатите от парламентарните избори
Цветозар Томов
Вероятна е коалиция между БСП, ДПС, Мая Манолова и Слави Трифонов
Фактор Фактор
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен